Connect with us

“Duygunun tüm hücrelerle hissedildiği kitapları seviyorum”

Neler Oluyor

“Duygunun tüm hücrelerle hissedildiği kitapları seviyorum”

“Gerçek edebiyat kalemi kokan, zekânın tescillendiği, duygunun tüm hücrelerle hissedildiği kitapları seviyorum” diyen Yazar Nazan Arısoy ile yazarlık serüvenini ve yakında yayınlanacağı yeni kitabını konuştuk.

Nazan Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Annemin öğretmen, babamın gazeteci olması nedeniyle eğitim hayatım boyunca Anadolu’nun birçok ilinde yaşadım. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdim. Lise yıllarımdan beri yazıyorum. İki oğlum ve bir kızım var. Altı yıl önce boşanmış bekar bir anneyim. Kitaplarım, hikayelerim senaryolarımla mutluyum. Ayrıca kişisel dönüşüm danışmanı olarak kurum ve kuruluşlarda 12 farklı dalda uzmanlık eğitimleri veriyorum.

Yazarlık serüveninizden ve kitaplarınızdan bahseder misiniz?

Babam gazeteciydi ve kendisine ait yerel bir gazetesi vardı. Arkası yarınlı hikayeler ile köşe yazarlığı sürecim babamın gazetesinde yazmakla başladı. Hikayelerimden ödüller almaya başlayınca, yazdıkça biriktirme kararı aldım ve bir gün ilk kitabım oluştu. “İlginç Adamlar ve Kadınları” hayali kahramanlardan ama gerçek hikayelerden oluşuyor.

Tesadüf serisi olarak yazdığım “AhSEN ve “Beni Seveceksin” kitaplarım, hayatta tesadüf diye bir şeyin aslında var olup olmadığı tartışmasına son vermek için anlatılan sıra dışı öykülerden oluşuyor.  “Yağmur’dan Sonra Deniz” kitabım, aşk mutlaka her insanın mükâfat olarak yaşayacağı ödülüdür inanışıyla yazıldı.  Biyografik romanlarım “Piraye’de Nazım Olmak”, “Frida Kahlo”, “Tomrisçe”, “Cemal Süreya Aşk Günü Doğdu”, “Bukowski’nin Kadınları” ile geniş kitlelerle ulaştım. “Piraye’de Nazım Olmak” kitabım 121’inci,  “Frida Kahlo” 50’inci ve “Cemal Süreya Aşk Günü Doğdu” 60’ıncı baskısını yaptı.

Yakında yayınlanacak kitabınız “Aşk’a Kadar Kapalıyız”  ne anlatıyor? Okuyucu neler bulacak  bu kitapta?

“Aşk’a Kadar Kapalıyız” aşk ve ilişkileri mercek altına aldıracak, hatalarla yüzleştirecek, mutlu ilişki sahibi olmak için kılavuzluk edecek bir kitap.

İki kırgın yüreğin canları yandıkça başka yürekleri değersizleştirme hırsıyla insanlıklarını kirlettiklerini, bir gün bunun ağırlığının farkına varmalarıyla bir daha kimseye acı, yara oluşturmamak için aşka tövbe ettiklerini ancak aşkın gelişinin bir insan için yaratacağı mucizelerin aslında ne olduğunu gösterecek.

Yazmak sizce yetenek işi mi yoksa öğrenilebilir mi?

Yazmak teknik olarak öğrenilebilir bir faaliyet olsa da yazacaklarınızı hayal etmek, kurgulamak ve anlaşılabilir bir hale getirmek özel bir yetenek ister diye düşünüyorum.

Siz bir yazar olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Hassas, samimi, özenli, canlı…

En beğendiğiniz yazarlar kimler?

Dostoyevski, Gabriel Garcia Marquez, Stefan Zweig, Khaled Hosseini, Franz Kafka, Paulo Coelho, John Steinbeck, Charles Bukowski, Halil Cibran, Albert Camus, Virgina Woolf, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Necip Fazıl Kısakürek, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit ve daha birçok yazar… Gerçek edebiyat kalemi kokan, zekânın tescillendiği, duygunun tüm hücrelerle hissedildiği kitapların yazarlarını beğenirim.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top