Connect with us

Chinatown Sergisi “Artist Talk” The Circle’da

Kültür & Sanat

Chinatown Sergisi “Artist Talk” The Circle’da

The Circle’da sergilenmeye devam eden ve Aslı Aydemir’in seramiğin yerleşik kullanımlarından uzaklaşarak yeni estetik ve kültürel ihtimalleri denediği işlerinden oluşan “Chinatown” kapsamında, 27 Mart Çarşamba akşamı, saat 19:00’da “Artist Talk” gerçekleştirilecek.

Aslı Aydemir’in seramik için yeni bir deney sahası açan işlerinden oluşan “Chinatown” sergisi kapsamında 27 Mart Çarşamba akşamı saat 19:00’da The Circle’da “Artist Talk” etkinliği gerçekleştirilecek. Seramik ve çağdaş sanatla ilgilenen herkesin davetli olduğu konuşmada Aslı Aydemir, serginin küratörü Ahmet Ergenç ile birlikte sergide yer alan işlerine dair kavramsal çerçeveyi ve teknik süreçleri değerlendirecek.

Son yıllarda sanatsal önemi ve yaratıcı kullanımları gitgide artan seramiğin barındırdığı yeni tasarımsal ve kültürel ihtimalleri gösteren sergide Aslı Aydemir, seramiğin yerleşik kullanımlarından uzaklaşarak rastlantısal olasılıklarını da değerlendirerek, kusurları birer estetik ögeye dönüştürüyor.

Seramiğe dair yapılacak tartışmalara da önemli bir katkı sağlama amacı taşıyan sergi kapsamında Aydemir’in birçok farklı seri ve çalışmaları yer alıyor. “Chinatown” çalışmasında el yapımı işlerin ve yerel kültürel anlamların yerini alan tek tip endüstriyel üretimin handikaplarına dikkat çekmek hedeflenmiş. Antika tabakların üzerine “made-in-china” ibaresini ekleyen Aydemir, yarattığı ironik manzarayla, bakanları seri üretim ve nesnelerin kaybolan aurası üzerine düşünmeye davet ediyor. Sergi dahilindeki “İade-i İtibar” serisi ise benzer bir müdahaleyi tersten gerçekleştiriyor. Sanatçı bu sefer “itibarı düşük” olan, yer yer “kitsch”e kaçan porselen bibloları; bakır, epoksi gibi malzemelerle destekleyerek, bir kuşağın kültürel hafızasında önemli bir yer tutan bu nesnelere bir iade-i itibarda bulunuyor. “After a Few Tries” çalışmasında çintemani motifine alternatif çeşitlemeler üreterek, geleneksel mecrayı çağdaş anlamlar için tekrar yorumlayan Aydemir, “Hadi Yavrum Kemik” çalışmasında ise yine çintemani motifi üzerinden çağdaş bir tasarım önererek, geleneksel motiflerle çağdaş bir oyun ve yaratıcılık ihtimalini bir araya getiriyor.

Sergi kapsamındaki bir diğer iş olan “Unwritten Holybook” yerleştirmesi, seramikten bir kutsal kitap tasarlıyor ve kutsal kitapların genellikle erkek-egemen olduğuna dikkat çekerek, kadın erkek eşitliğinin ön planda olduğu bir kutsal kitap hayal ediyor. İronik bir başlık altında, savaşın olmadığı, silahsız bir dünya hayal eden barışçıl bir öneriye işaret eden “Barış Adına” adlı iş ise, tuğlalara yarı-gömülmüş silahlar tasarlayarak, dünyadaki bir diğer soruna, silahlanma ve savaş sorununa dikkat çekiyor.

Sergi 31 Mart’a kadar The Circle’da ziyaret edilebilir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top