Connect with us

Tarihe Damgasını Vurmuş Eylemler

Ordan Burdan

Tarihe Damgasını Vurmuş Eylemler

WOOLWORTH PROTESTOSU – 6 ay sonra gelen sipariş

North Carolina Greensboro’da 4 siyahî üniversite öğrencisi Wollworth adlı kafeye geldi, barın hemen önündeki 4 tabureye sıralandı, kahve ve pizza sipariş ettiler. Ve tarihin en ünlü siparişini vermiş oldular belki de, peki bu kahve ve pizza siparişini bu kadar özel yapan neydi? Sadece beyazlara hizmet veren bir restorana gelen, ilk siyahîlerden gelmiş olmasıydı elbette. Bu asi 4 siyahî gence hiçbir şey servis edilmedi ama onlar mağaza kapanana kadar yerlerinde oturmaya devam ettiler. Ve pasif eylemlerine her gün biraz daha çoğalarak devam ettiler. 6 ay sonra aynı kafede kahve ve pizza sipariş ettiler, gecikmeli olsa da siparişlerine ve çok daha fazlasına ulaştılar.

DOROTHY COUNTS – 50 yıl gecikmeli özür

15 yaşındaki Dorothy Counts okula giderken arkasından gelen onlarca öğrencinin sözlü ve fiziksel şiddetlerine maruz kaldı, üzerine tükürüldü, taciz edildi hepsi de sadece beyazların okuduğu bir okula kayıt yaptıran ilk siyahî olduğu için gerçekleşti, yaşıtlarının ve okul yönetiminin kötü tavırları sonucu kendi yaşamını tehlikeye atmamak adına 4 gün sonra okuldan ayrıldı. Tarihin yüz karası olan bu olaydan sonra okul yönetimi özür dilemek de 50 yıl kadar gecikti ama Dorothy’e fahri üye onurunu vererek bir nebze de olsa gönlünü almış oldular.

TOMMIE SMITH VE JOHN CARLOS  – Yumruklar Havaya

1968 Mexico City Olimpiyat oyunlarında, 200 metre yarışında ilk 3’e yerleşen atletler, madalya kürsüsünde o güne dek eşi benzeri görülmemiş bir eylem gerçekleştirdiler. Birinci ve üçüncü sıradaki siyahî atletler, tören sırasında siyah eldiven taktıkları birer ellerini yumruk yapıp yukarı kaldırdılar, ikinci olan beyaz atlet ise yakasında “insan hakları için olimpiyat projesi hareketi” rozeti ile onlara destek verdi. Tüm dünyada yankılanan bu eylemin amacı siyahların ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesini ve ırk ayrımcılığını protesto etmekti. Bu 3 cesur atletin kariyerleri pahasına yaptıkları bu eylem onları tarihe geçirmekle kalmadı aynı zamanda bitmeyecek dostluklarının da temelini oluşturdu. 38 yıl sonra Peter Norman öldüğünde tabutunu taşıyanlar Tommie Smith ve John Carlos’dan başkası değildi.


GANDHİ’NİN – Tuz Yürüyüşü

Mohandas Karamçan ya da hepimizin bildiği ve ona verilen adı ile Mahatma (Yüce Ruhlu) Gandhi, 12 Mart 1930’da onu Mahatma yapan şiddetsiz eylemlerinin bir yenisine başladı ve sivil halkı kendine desteğe çağırdı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi’ye kadar 25 gün boyunca 388 kmlik yolu çıplak ayaklarıyla ve her gün, bir yenisinin katıldığı binlerce insanla birlikte yürüdü. Daha sonra denize doğru gitti ve çamurla kaplı bir tutam tuzu alıp tatlı suda yıkadı. Ve kendisiyle beraber gelenlerin de aynısını yapmasını istedi. Herkes bir parça tuz alıp suda yıkadı ve böylelikle bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağı yönündeki yasayı çiğnemiş oldular. Ve Hindistan’ın bağımsızlığını kazanma yolundaki ilk adımını atmış oldular.


BOSTON ÇAY PARTİSİ – Çayın Kıvılcımı

16 Aralık 1773 yılında Boston Limanı’nda, tarihi bir olay gerçekleşmek üzeredir. Limandaki İngiliz gemilerine Kızılderili kılığında gizlice giren Amerikalılar gemilerdeki tonlarca çayı denize dökerek yüksek çay vergilerinden dolayı Büyük Britanya’yı protesto ettiler. Ve iki sene sonra başlayacak olan Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın ilk kıvılcımını yakmış oldular.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top