Connect with us

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler

Neler Oluyor

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler

Pek çok medeniyete kucak açarak koskoca bir tarihi geçmişi barındıran, havası, doğal güzellikleri ile dünya insanları tarafından da merak edilen ülkemiz,  adeta bir kültür cenneti. 

Yaz mevsimi olduğu kadar kışı da ayrı bir güzellik taşır.

Eğer ülke turizminin sadece yaz aylarında canlandığını yerli ve yabancı turistlerin sadece deniz, kum ve güneş üçlüsünü sevdiklerini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ülkemizde yazın olduğu kadar kışında görülmesi gereken muhteşem manzaralar saklıdır.

Kapadokya- Nevşehir    

İlk rotasyon yazı kadar kışı da muhteşem bir görünüme sahip Peri bacaları olabilir. Dünyaca bilinen rengârenk balonların, bembeyaz karların üstünde oluşturduğu armoni görülmeye değerdir. Saklı bir cennet sayılan ıhlara vadisin karla kaplı görünümünü mutlaka fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Bolu-Kartalkaya

Köroğlu dağlarının eteğinde yer alan şehrin kış aylarında büründüğü beyaza boyanmış görünümünü kaçırmamanız gerekir. Yemyeşil bir ormanın kıyısında yer alan Abant gölü, 2000 metre yükseklikteki Kartalkaya kayak merkezi kış tatili trafiğinin en çok yaşandığı yerlerden biri diyebiliriz.

Erzurum-Palandöken

Ülkenin doğusunda da görülmeye değer bir lokasyon olan Palandöken kayak severlerin yıl boyu ideal bir kar kalınlığı yakalayabilecekleri bir piste sahip. Üstelik bu pistin snowboard ve slalom yarışmalarına uygun oluşu da bu merkezin tercih sebebi sayılıyor. Doğa güzelliği kayak festivalleri, günübirlik tesisleri ile hoşlanabileceğiniz bu rota seyahat listenizde yer almayı hak ediyor.

Kastamonu-Ilgaz

Karadeniz’de yer alan ve birçok medeniyetin gölgesinde bir tarihe kucak açmış kent, eski eserleri, kalıntıları, doğası, milli parkı ve eşsiz bir görünüme sahip kanyonunun yanı sıra Ilgaz Kayak merkeziyle de bilinmektedir. Çevresinde hizmet kalitesi yüksek konaklama tesislerini rahatlıkla bulabileceğiniz bölge doğayı ve kış sporlarını sevenler için iyi bir seçenek olabilir.

Sümela Manastırı-Trabzon

Kayak merkezleri dışında farklı bir yer görmek isteyenler, yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahip çam ormanları arasında heybetiyle salınan Sümela Manastırını ziyaret edebilirsiniz. Çünkü bahar aylarında muhteşem bir görüntü sergileyen manastırın kış aylarındaki görünümüne âşık olabilirsiniz. Manastırın altında kalabileceğiniz tesislerde yılın hangi ayı isterseniz yer bulabilirsiniz.

Şirince-İzmir

Bir hafta sonu kaçamağı bile olsa gitmekten oldukça memnun kalacağınız adı gibi şirin köy Şirince. İzmir Selçuk’tan yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan yerde kayak yapmanız mümkün değil, ancak hoş bir mimariyle bezeli sokaklarını, doğal ürünler bulabileceğiniz köylü pazarında gezmek, şarap evlerinde sıcak şarabınızı yudumlarken pencereden karın muhteşem güzelliğini seyretmek keyif verebilir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top