Connect with us

Yürüyüş Ayakkabısı Alırken Aman Bunlara Dikkat Edin!

Ordan Burdan

Yürüyüş Ayakkabısı Alırken Aman Bunlara Dikkat Edin!

Kendinizi daha dinç hissetmenize katkı sağlayacak bir yürüyüşe çıkarken kalitesiz ya da uygun olmayan ayakkabılar yüzünden ayak sağlığınıza zarar vermeniz son derece mümkün olan bir durum.

Peki, yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir, yürüyüş ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmelidir? İyi bir yürüyüş ayakkabısının nasıl olması gerektiğini sizler için derledik.

Topuk Yüksekliği

Yürüyüş ayakkabısı seçerken ilk olarak göz önüne almanız gereken kriterlerden biri de topuk yüksekliğidir. İyi bir yürüyüş ayakkabısı için uygun olan topuk yüksekliği 5 – 7 cm arasında olmalıdır. Ayakkabı topuk yüksekliğinin çok düşük olması yerdeki zararlı maddelerin ayağınıza zarar vermesine sebep olabilecekken çok yüksek olması ise iyi bir yürüyüşün faydalarından yararlanma ihtimalinizi düşürecektir.

Ayakkabının Tabanı Hangi Malzemeden Olmalı?

Kuş cıvıltıları ve ağaçların arasında güzel bir pazar yürüyüşü yaparken ayaklarınızın acımaya başladığını hissetmek istemiyorsanız yürüyüş ayakkabınızın taban kısmının hangi malzemeden yapıldığını bilip ona göre ayakkabı seçmeniz gerekmekte. Ayakkabı tabanı için kullanılan malzemenin olabildiğince yumuşak ve elastik olması gerektiği belirtiliyor. Bu sayede ayakkabınız ayağınıza değil, ayağınız ayakkabınıza şekil verecektir.

Ayakkabının Burun Kısmı

Yürüyüş ayakkabısının burun kısmı ise yuvarlak ve geniş bir yapıda olmalıdır. Bu tip ayakkabılar ayak sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Parmaklarınız Rahat Hareket Edebilsin

Satın alacağınız yürüyüş ayakkabısının içinde ayak parmaklarınızın rahat bir şekilde hareket edip edemediğini kontrol edin. Ayak parmaklarınızı oynatamıyorsanız bu hem sizin yürüyüşten aldığınız zevki düşürecek, hem de ayaklarınızın daha çabuk terleyip ağrımaya başlamasına sebep olacaktır.

Ayağınızı Dış Etkenlerden Korusun

Yürüyüş ayakkabısı hafif bir ağırlıkta olsun diye ince malzemelerden yapılmış bir ürün tercih ederseniz ayağınıza taş, diken, cam batma olasılığı çok yüksektir. Ayaklarınızı dış tehditlerden koruyacak donanıma sahip ve ağırlığı fazla olmayan yürüyüş ayakkabıları son derece yaygın bir şekilde karşımıza çıkmakta, seçiminizi yaparken olası tehditlere karşı ayakkabınızın ayaklarınızı yolda karşılaşacağınız tehlikelere karşı korumakla yükümlü olduğunu unutmayın.

Sert Ayakkabılar Ayağınızın Biçimini Bozar

Ayakkabının sert bir yapıda olması ayak şeklinizin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden ayağınızın her geçen hafta daha da fazla yamuk ve biçimsiz bir hal almasını istemiyorsanız sertliğiyle ayağınızın yapısını bozacak cinsten bir ayakkabı almaktan uzak durun. Ayak sağlığınız için yürüyüş ayakkabısının içerisinde ayağınızdaki her bir hücrenin kendini olabildiğince rahat hissetmesini sağlamalısınız.

Sentetik Maddelerden Olabildiğince Uzak Durun

Gerçek bir yürüyüş esnasında ayağın terlemesi oldukça normal bir durumdur. Fakat yürüyüş ayakkabısı dediğimiz ürünler doğal olarak bu ter ihtimalini göz önüne alarak tasarlanmış olmalıdır. Genelde sentetik maddelerin kullanılması ile üretilen ayakkabılar terin buharlaşmasını önler ve ayak kokusunun ortaya çıkmasına sebep olur. Eğer ki yürüyüş ayakkabısı sentetik maddeler kullanılarak yapılmışsa bile bu durumda hava geçirgen özelliğe sahip olup terin buharlaşmasının önünü açacak bir yapıda olması gerekmektedir.

Topuk Ayakkabıya Sıkıca Oturabilmelidir

İyi bir yürüyüş ayakkabısında topuğunuzun ayakkabıya sıkıca oturduğunu hissetmeniz gerekmektedir. Yürüyüş esnasında topuğunuz yukarı, aşağı ya da sağa sola doğru hareket etmemeli, ayakkabı içerisinde sabit kalabilme eğilimi göstermelidir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top