Connect with us

Vücutta En Zor Eriyen Alt Karın Bölgesi İçin Egzersizler

Ordan Burdan

Vücutta En Zor Eriyen Alt Karın Bölgesi İçin Egzersizler

Alt karın bölgesinde yer alan yağlar vücudun en zor eriyen yağları olarak bilinir. Bunun bir sebebi bölgedeki yağ depolama yapısı bir diğer sebebi de yapılan egzersizlerin doğru planlanmamış olması. Çeşitli karın bölgesi egzersizleri alt karın bölgesi yağlarını eritmek yerine alt karın yağlarını kas dokusuna çevirebilir.

Bu yüzden öncelikle alt karın bölgesindeki yağları eritmek mi yoksa kasa çevirmek mi istiyorsunuz; ona karar vermelisiniz. Çoğu bölgesinde yağlanma olmayan insanda bile yapı gereği alt karın bölgesine yağlanma görülebilir. Peki bu en zor eriyen yağların bulunduğu alt karın bölgesi için nasıl egzersizler yapmak gerekir, gelin hep beraber göz atalım.

Plank

Plank egzersizi bütün karın bölgesini aynı anda çalıştırmakta olan çok etkili bir egzersiz yöntemi. Karın bölgesi denildiğinde akla ilk olarak mekik çekmek gelir. Fakat plank egzersizi mekik egzersizine göre en az 2 kat daha etkili bir yöntem. Özellikle alt karın bölgesinde yer alan yağların yakımı için en uygun egzersiz yöntemlerinden biri plank egzersizi. Plank egzersizi için öncelikle kolunuzun el – dirsek arası kısımını düz bir zemine 90 derece açıyla yerleştirin.

Şınav pozisyonu alarak vücudunuzu yere paralel olarak yerleştirin ve mümkün olabildiği kadar düz ve gergin durmaya çalışın. Bu pozisyonu aldığınızda vücudunuzun aşağıya eğilmesine engel olmalısınız. Bu pozisyonda yaklaşık yarım dakika kadar durun ve bırakın. Bunu 3 set olarak uygulayabilirsiniz. Bu egzersiz size kolay geliyorsa ya da zamanla kolay geldiğini hissediyorsanız dirseklerinizi daha öne yerleştirerek zorluk düzeyini artırabilir, daha çok fayda sağlayabilirsiniz.

Bacak Kaldırma Egzersizi

Bacak kaldırma egzersizi, alt karın bölgesini en iyi çalıştıran egzersizlerden bir başkası. Tam ve düzgün biçimde uygulandığı sürece alt karın bölgesinde yer alan yağlarınızı kısa sürede eritmenize yardımcı olur. Öncelikle düz bir zemine sırt üstü yatın ve ellerinizi yanlara yerleştirerek vücudunuzu sabitleyin. Her iki bacağınızı da düz olacak şekilde karşıya doğru uzatın. Ayaklarınızı sırayla yerden yaklaşık yarım metre kaldır kaldırıp indirin.

Fakat indirdiğiniz ayağınızı yere değdirmeyin, en inik pozisyonunda dahi yerle arasında muhakkak 5 – 10 cm kadar bir mesafe bırakmalısınız. Bu egzersizi 1 dakika boyunca uygulayın, sonrasında biraz dinlenerek tekrar edebilir, her gün 3 set halinde tekrarlayabilirsiniz.

Yana Dönme Hareketi

Yana dönme egzersiziyle yalnızca alt karın bölgesini değil aynı zamanda bel ve çevresini de şekle sokabilirsiniz. Bu sayede alt karın bölgesindeki istenmeyen yağlardan kurtulmanın yanı sıra bel çevrenizi de şekle sokmuş olacak ve istediğiniz estetik görüntüye sahip olmuş olacaksınız. Yana dönme egzersizi için bacaklarınızı dizlerinizden kırarak ileri uzatarak yere oturun. Daha sonra kendinizi hafifçe arkaya yatırın ve belirli bir açıda sabitleyin.

Bu aşamadan sonra elinize bir nesne alın bu bir top, su şişesi ya da yastık olabilir, bu nesneyi iki elinizle birlikte göğüs hizasında tutun. Pozisyonunuzu koruyarak ağır ağır sağa ve sola doğru mümkün olduğu kadar dönün. Bu egzersizi yorulana kadar tekrar edebilir, yorulunca biraz ara verip egzersizi 3 sete tamamlayabilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top