Connect with us

Başak Cankeş’in “The Truth” Performansı Büyüledi!

Kültür & Sanat

Başak Cankeş’in “The Truth” Performansı Büyüledi!

Moda şovlarıyla adından söz ettiren Başak Cankeş, markası Bashaques’in çarpıcı koleksiyon sunumlarının ardından bu kez “The Truth” adını verdiği görkemli performans şovuyla sanatseverlerin karşısına çıktı.

Şovu deneyimlemeye gelen misafirler arasında Sinan Öncel, Dalya- Volkan Atik, Sedef İybar, Ayşen Zamanpur, Tuba Çetin, Beril Ateş, Cansu Melisa Karakuş, Elif Can Ongurlar, Su Kutlu gibi moda, sanat ve cemiyet hayatından isimler bulunuyordu.

The Truth – Gerçek Performansı Zorlu PSM’de gerçekleşti

Başak Cankeş, moda ve sanat gibi iki farklı disiplinin kesişme noktasında dikkat çeken işlere imza atıyor. Cankeş, 24 Ocak’ta (dün) Zorlu PSM’de benzersiz bir prodüksiyonla izleyiciyle buluştu.

Seyirciyi derinden etkileyen The Truth şovu kapsamında inovatif moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanladı. Bizzat kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine öz-eleştirel bir gönderme yaptı.

Tasarımcı, bugüne kadarki koleksiyon sunumlarını belli hikayeler çer evesinde sanatsal şovlara dönüştürdü. Cankeş, The Truth ile moda kavramının birçok farklı bileşeni nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkat çekiyor. Ayrıca moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çizdi.

Toplamda 150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilen şovun kadrosunda gerçek makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 profesyonel tiyatrocu yer alıyor. Bunun yanı sıra, 40 kişilik bir gönüllü ekibi de gösteride yer aldı. Sanatçı bu şovuyla, modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutuyor. Şovun senaryosu ve sanat yönetmenliğini de yine Başak Cankeş üstlendi.

Koleksiyonlarını bir sanat pratiğine çeviren ve sezonsuz tasarımlar yapan Başak Cankeş farklı disiplinlerden sanatçılarla yaptığı iş birliklerine bu kez de yenilerini ekledi. Fırat Neziroğlu’nun yanı sıra, deri sanatçıları Afshin Zardin, Cihan Kaymaz, Murat Ateş’le çalıştı. The Truth için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza attı. Titizlikle hazırlanan bu şovun tamamı boyunca karşımıza gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen özgün desenler çıktı. Bu tasarımlarda süet ve derilere ağırlık verildi.

The Truth isimli şovda bulunan tüm kostüm tasarımlarının deri sponsoru Sepiciler Deri olurken, Jab ve Saydam Tekstil ise kumaş sponsorluğunu üstlendi. Performans sırasında saç tasarımını yetenekli Makas ekibi, makyajları ise M.A.C.’in profesyonel makyaj artistleri gerçekleştirdi. Gülüm Erzincan ise şovda kullanılan maskelerin tasarımına ve sanatsal makyaja yön verdi. Plastik makyajlar ise Hüseyin Akgül imzasını taşıdı. Beş duyuya hitap eden şovun akılda kalıcı kokuları ise MG International Fragrance Company tarafından hazırlandı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve B’Event katkılarıyla düzenlenen The Truth şovunun koreografisi Başak Cankeş ve Ekin Bernay’a ait. Tüm koleksiyonun styling’ini ise Mert Yemenicioğlu üstlendi.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top