Connect with us

Bitcoin bitcoin olalı böyle anlaşılır olmadı

Neler Oluyor

Bitcoin bitcoin olalı böyle anlaşılır olmadı

Bir Bitcoin furyasıdır almış başını gidiyor; 10 yaşındaki internet bağımlısı çocuk da yorum yapıyor, ekonomi haberlerindeki ensesi kalın abilerimiz de, her zaman en güvenilir finans bilgilerinin kaynağı mahalle berberimiz de…

Peki nedir bu Bitcoin? Nerden alınır bu Bitcoin? Nasıl harcanır bu Bitcoin? Ve en önemlisi ne kadar güvenilir bir yatırım aracıdır bu Bitcoin? Yani anlayacağınız üzere kafamızda deli sorular:) Haydi sizler için hayatı bir kez daha kolaylaştıralım ve Bitcoin ile ilgili kafanızda oluşan soruları cevaplayalım…

Bitcoin Kısa Tarihçesi

Bitcoin yaklaşık 10 sene kadar önce takma ismi Satoshi Nakamoto olan Japonyalı bir grup yazılımcı tarafından hayata geçirilmiştir. Herhangi bir merkez bankası ile ya da resmi bir kurum ile bağlantısı yoktur. Aynı Euro, Dolar gibi bir para birimi olarak hizmet vermektedir, tek farkla ki kendileri dijital bir paradır(Ben aslında yoğum!)

Diğer para birimleri gibi alınıp satılabiir ve herhangi bir 3. parti aracılığına gerek duymadan transferi yapılabilir. İlk çıktığı günlerde değeri pek anlaşılamayan günümüzde de dalgalı bir grafik sergilediği için çeşitli spekülasyonlara maruz kalan Bitcoin kimilerine göre geleceğin yeni para birimi olacak kripto paraların, sanal paraların öncüsü, kimilerine göreyse patlamaya hazır bir balon. Aynı diğer para birimleri gibi Bitcoin’in de bir sembolü ฿ ve BTC olarak da bir kısaltması mevcut.

Peki 2017 yılının en çok değer kazanan bu yatırımı bitcoin nasıl alınır, Bitcoin Wallet nedir, Bitcoin mining (madenciliği) nedir, nasıl yapılır, ve en önemlisi güvenilir bir yatırım aracı mıdır? Kafamızdaki deli sorulara geri döndüğümüze göre, hadi gelin bu soruları cevaplayalım ve kafalarımızı rahatlatalım…

BITCOIN CÜZDAN (BITCOIN WALLET)

Nasıl ki gerçek paralar için bir cüzdana ihtiyacımız var, Bitcoin gibi kripto bir para için de cüzdana ihtiyacımız var; ama tahmin edersiniz paramız gibi cüzdanımızda sanal. Bitcoin’lerinizin dijital varlığını bu cüzdanda görebilir ve bu cüzdan aracılığıyla harcama yapabilirsiniz.

BITCOIN MADENCİLİĞİ (BITCOIN MINING)

Bitcoin almanın iki yolu vardır, ilki Bitcoin madenciliği yapmak yani Bitcoin’i kendi bilgisayarınızdan üretmek gibi; ikincisi de online Bitcoin borsalarından aynı Euro ya da Dolar alır gibi satın almaktır. İkinci seçenek için anlatacak daha fazla detaya ihtiyaç olmadığına göre, içimizi kemiren ve madencilikten ne kastettikleri konusunda şüphelerimiz olduğu Bitcoin madenciliğini biraz detaylandıralım. Bitcoin madenciliği, kendi bilgisayarınızdaki işlemci gücünüz ve internet bağlantınız ile Bitcoin transfer kayıtlarının onaylanmasına ve saklanmasına destek sağlamanız demektir.

Bitcoin kayıtlarına yapacağınız bu destekler karşılığı hediye Bitcoin sahibi olursunuz. Bitcoin madenciliği yapabilmek için internette rahatlıkla bulabileceğiniz kaynak kodlarını indirip gerekli kurulumları yaptıktan sonra sisteme dahil olabilirsiniz. Ne kadar basit gözükse de iyi bir işlemci, ekran kartı ve tabii ki iyi bir soğutucu, bol miktarda elektrik kullanımı ve pek tabii az buçuk da bilgisayardan anlıyor olmayı gerektiriyor Bitcoin madenciliği. Yok ben anlamaz diyorsanız da, elektriğin ucuz olduğu ülkelerden Bitcoin sunucuları satın alabilirsiniz.

BITCOIN NE KADAR GÜVENİLİRDİR

Bitcoin’de yaptığınız her işlem şifrelenir ve belli protokollere tabidir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmadığınız ya da bilgisayarınız hacklenmediği ve Bitcoin’leriniz uçup gitmediği müddetçe sistemin herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Nasıl ki bir zamanlar para icat edildiğinde, hakkında spekülasyonlar olduysa, nasıl birileri yok ya para da neymiş tutmaz bu dediyse; şimdi de paranın başına gelenler her yeniliğin başına geldiği gibi kripto paraların ve başta Bitcoin’in başına geliyor. Yeniliklere her zaman açık olmanızı şiddetle tavsiye etmekle beraber bu yazının bir öneri yazısı olmadığını ve sonuçlarından hiçbir suretle sorumlu tutulamayacağımızı naçizane belirtmek isteriz 🙂

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top