Connect with us

Çay Ocakları Boş Bırakılmamalı. Peki Neden?

Bizden Söylemesi

Çay Ocakları Boş Bırakılmamalı. Peki Neden?

Çay ocakları, sohbet, muhabbet, oyun falan hepsine eyvallah. Ama bize çay ocaklarını iki kelimeyle tarif et deseniz; “samimiyetin dibi” deriz. Samimi çünkü bütün lüks olmayışına rağmen, en lüks kafelerden bile daha zevk alınabilecek bir ortam.

Belki önümüze bir latte gelmeyecek ama çay ocağının bize kattığı ve yaşattığı keyfin ne eşi var, ne benzeri… Hele ki günümüzde bu samimi çay ocaklarının sayısı bu denli azalmışken, gerçek bir çay ocağı bulduğunuzda hiç kaçırmayın biraz takılın deriz.

Çay ocaklarının boş kalması ayıp ayıp.. O çay ocağındaki samimiyeti de mutluluğu da bir başka yerde bulamayacak, kendinizi  başka bir yerde o kadar halktan hissetmeyeceksiniz.

İşte, çay ocaklarını boş bırakmamak için 5 sebep;

Kıç Uyuşturan Tabureler

Kafelerdeki lüks, geniş, rahat ve renkli koltukları elbette ki çay ocaklarında bulamayacaksınız. Ama o koltukları hiç aramayacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü çay ocaklarındaki o kıç uyuşturan tabureler belki kıç kemiklerinizden omur iliklerinize oradan da beyninize kadar vuran o soğuk, beyninizi uyuşturup sizi sarhoş etmiş olacak ki, siz o tabureden bir türlü kalkamayacaksınız. Üşüyeceksiniz evet ama sohbet, muhabbet, oyun aklınıza soğuğu dahi getirmeyecek.

Sobanın Sıcaklığı Bir Başka

Sıcak güzeldir ama soğuktan sonra ısınmak çok daha güzel… eee üşüyeceksin ki sıcağında kıymetini bilesin… Kıç uyuşturan tabureden sonra gönül fetheden, iç ısıtan sobaya geldi sıra… Herkese mi öyle gelir bilmeyiz ama soba hep aile sıcaklığını hatırlatır bize, kestane kokusu, kızarmış ekmek kokusu… Mis. Tabi çay ocaklarında kestane, kızarmış ekmek her zaman olmaz ama sobanın sıcaklığı yaydığı kömür kokusu dahi yetiyor bu kokuları hatırlatmaya ve daha önemlisi çocukluğunuzu yaşamaya… Siz de çay ocaklarındaki sobanın tadını çıkarmalısınız. Çay ocaklarındaki harlı ateşiyle iç ısıtan o sobanın tadı emin olun şöminede dahi bulunmaz.

Çayın Tadına Varacaksınız

Çay şüphesiz ki bütün içeceklerden ayrı bir yere sahip. Hele ki bir de Karadeniz çocuğuysanız, o çaydan vazgeçmeniz imkansız. Çay içen, çayın tiryakisi olan adam bilir ki çay taze içilir, öyle ısıtılmış, bayatlamış, içine karbonat atılıp renk çıkarılmış çay değil. Mis gibi kokan, tavşan kadını, has çay ancak çay ocaklarında içilir. Siz de çay ocağındaki taze çayın tadına ve zevkine varabilirsiniz.

Posta Gazetesi mi Dedi Biri?

Herkesin sevdiği, takip ettiği bir gazete elbette vardır. Ancak çay ocağının klasiği hiç şüphesiz Posta Gazetesi… Posta Gazetesi’nin eğlencesi, haberi bir yana dursun o Haydar Dümen’i yok mu? Bizim amcalar Haydar Dümen’e bayılıyorlar… “orgazm geçici ölüm anı mı? “ dan tutun da “ muhabbet kuşum çok ötüyor acaba yanına dişimi istiyor” a kadar ilginç ilginç birbirinden enteresan, birbirinden hayal gücünün sınırlarını zorlayan sorular sorular… İşte bunlarla hayat geçiyor.

Emekliler İse Çay Ocağının Bonusu

Çay ocağımızın bonusu, pizzamızın yanındaki promosyonu  emekliler nasıl anlatılır ki? Gece gündüz siyaset yapar, birbirlerine çatar ama yine okey eşi olurlar. Onlar başka bir dünya ve onlar başka bir alem. Biz ise çay ocağında yalnızca onlara takılıyor ve anın tadını çıkarıyoruz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top