Connect with us

Çocukların Yeteneklerini Ortaya Çıkarmak

Çocukların Yeteneklerini Ortaya Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekiyor - Bi Tutam Fikir
Photo: Shutterstock

Neler Oluyor

Çocukların Yeteneklerini Ortaya Çıkarmak

Her çocuk doktor veya mühendis olmak zorunda değil. Tüm çocukların kendilerine has yetenekleri vardır. Peki bu yetenekler nasıl anlaşılır ve çocukların Yyteneklerini ortaya çıkarmak için neler yapmamız lazım? Gelin hep beraber okuyalım.

Geri1 - 2
← → Ok tuşlarını kullanarak gezebilirsiniz.

Eski eğitim sistemi öğrencileri tek bir kategoriye indirgeyip genel anlamda zekâyı zorlu matematik problemlerini çözmek olarak değerlendiriyordu. Howard Gardner’in 1983’te ortaya attığı “çoklu zekâ kuramı” ise bugünün eğitim anlayışının temel taşını oluşturuyor. Gardner, o günlerde zekânın çeşitli ve özel boyutları olduğundan söz etmişti. Buna göre uzamsal, sözel, matematiksel, kinestetik, ritmik, doğasal, içsel, sosyal, varoluşsal gibi birçok zekâ türü bulunuyordu. Peki, bir çocuğun zekâ türünün tespit edilmesi ne kazandırır? Aslında hiç abartmadan “çocuğunuzun kaderini” bile diyebiliriz. Çünkü bu tespit size çocuğunuzun hangi yetenekle doğduğunu söyleyecektir. Çocuğunuzun yeteneği olduğu alanın erken fark edilmesi ve çalışmalarının bu yönde yoğunlaştırılması ise 21. yüzyılda karşımıza daha sık küçük dâhiler çıkacak anlamına gelir.

Çocuğunuzu gözlemleyin

Çocuğunuz en çok neyi yapmayı seviyor nelerden kaçınıyor, o fark etmeden dikkatle gözlem yaparsanız çocuğunuzun yeteneği size işaretler vermeye başlayacaktır.

Çocuğunuzu mutlaka kreşe ve ana okuluna gönderin

Çocuğun yeteneklerini tek olduğu bir ortamdan ziyade akranlarının bulunduğu bir ortamda daha kolay görürsünüz. Bu nedenle çocuk okul öncesi eğitime katılmalıdır. Okul içerisinde yapılan aktiviteler esnasında çocuk yeteneğinin olduğu yöne doğru bir mıknatıs gibi çekilecektir.

Çocuğun öğretmenleriyle irtibatta olmak

Gönderdiğiniz eğitim kurumlarında ya da kurslarda öğretmenlerine çocuğunuz ve onun ilgi alanları ile ilgili sorular sorun. Akademik eğitimini çocuklar üzerine almış olan öğretmen, o yaş gurubundaki çocukların hangisinin hangi alana yatkın olduğunu kolaylıkla anlayacak ve sizi yönlendirecektir.

Geri1 - 2
← → Ok tuşlarını kullanarak gezebilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top