Connect with us

Mart ayında DasDas!

Kültür & Sanat

Mart ayında DasDas!

DasDas, Mart ayında sanatseverleri hem kendi yapımları hem de konuk oyunlarla buluşturmaya devam ediyor. Usta oyuncu Nazan Kesal’ın tek kişilik oyunu ‘Yaralarım Aşktandır’ da bu ay ilk kez seyircilerle buluşurken, DasDas Müzik de Mabel Matiz’i ağırlamaya hazırlanıyor.  

Afife Jale ödüllü Firuze Engin ile yine aynı ödüle sahip başarılı oyuncu Selen Uçer’i buluşturan ‘Güle Güle Diva!’, seyircilerin kendi hayatların ayna tutacak kadın öyküleriyle 12 ve 20 Mart’ta DasDas Atölye’de olacak. Uçer’in aynı zamanda kendi sesinden şarkılarını dinlediğimiz oyunda hastanede sırasını bekleyen bir kadın, geri dönüşün, unutuşun, kaçıp gitmenin ve başka kadınların hikayesini anlatıyor.

Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer, Tülin Özen, Kerem Arslanoğlu, Sezer Arıçay, İlda Özgürel, Derya Şahan ve İnci Sefa Cingöz gibi usta oyuncularla genç isimleri bir araya getiren ‘Ivanov’, Saim Güveloğlu’nun rejisiyle DasDas Sahne’de tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Seyircilerin 12 Mart’ta izleyebilecekleri oyun, toplumsal yaşantının dışında kalmış ve bunalıma sürüklenmiş, oldukları yerde ‘dönüp duran’ aydınlarla küçük burjuvaları sahneye taşıyor.

Usta oyuncu Şener Şen’in yıllar sonra yeniden Lütfü Usta karakteriyle sahneye çıktığı ‘Zengin Mutfağı’, 13-14-20 ve 21 Mart tarihlerinde seyircilerle buluşuyor. Biletleri satışa çıktığı an saatler içinde tükenen, Vasıf Öngören’in kaleme aldığı oyun, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını sahneye taşıyor. ‘Zengin Mutfağı’nda Şen’e Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı eşlik ediyor.

B Planı, yazarı Sami Berat Marçalı’ya Afife Jale ödülü kazandıran ‘Yuva’ ile yeniden DasDas’a konuk oluyor. Bora Akkaş, Erol Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel ve Saim Karakale’nin rol aldığı oyun, “Yuva nedir, neye denir?”, “Değişen enlem ve boylamlarımızla bitmeyen yuva arayışımız bir gün son bulabilir mi?” sorularının cevaplarını seyirciye sorgulatıyor. Geçtiğimiz sezonun beğeni toplayan ‘Yuva’, Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamında 13 Mart’ta DasDas Atölye’de sahnelenecek.

DasDas Atölye’nin geçtiğimiz sezon büyük beğeni toplayan oyunlarından tek perdelik komedi ‘Çok Satanlar’, 14 Mart’ta seyircilerle buluşacak. A. Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın rol aldığı oyun, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia’nın tesadüfen karşılaşmaları sonucu yaşananları sahneye taşıyor. İnternet çağında mahrem olanın sınırları bulanıklaşırken, çağa ayak uydurmak diye nitelendirilen kariyer hırsının sınırları nedir? Kısa yoldan ulaşılan zaferler, uzun ve emek isteyen yolculuğu engeller mi? Başarılı ve popüler olmak için nelerden vazgeçilir? Tüm bu sorular, ‘Çok Satanlar’da yanıt bulacak.

İki sezondur kapalı gişe oynayan, DasDas Sahne’nin büyük beğeniyle izlenen oyunu ‘Joseph K.’, 15 ve 18 Mart akşamı Kafka’nın ‘Dava’sını yeniden açıyor. İngiliz yazar Tom Basden’ın imzasını taşıyan, Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın rol aldığı oyunda seyirciler, 30’uncu yaş gününde kapısını çalan iki adamın kendisine tutuklu olduğunu söylemesiyle hayatı değişen Joseph K. ile tanışacak.

Yedi yakın arkadaş, bir akşam yemeği sırasında günümüzde herhangi bir Stephen King romanı kadar gerilim ve korku uyandırabilecek bir oyun oynamaya karar verecek. Birbirlerinden sakladıkları hiçbir şeylerinin olmadığını ispatlamak için odadaki herkes, tüm gece boyunca cep telefonlarını masaya koyarak gelen tüm aramaları, mesajları ve e-postaları birbirleriyle paylaşacak. TwoTwo Production imzalı ‘Mutluyduk Belki Bugüne Kadar’, 15 Mart’ta DasDas Atölye’de gerçekler ortaya çıktığında nelere sebep olabileceğini tiyatroseverlerle yüzleştirecek. İkinci sezonunda olan oyun, Paolo Genovese’nin ‘Muhteşem Yabancılar’ adlı filminden sahneye uyarlandı.

Çok yönlü müzisyen ve prodüktör olan Aykut Gürel ve oyunculukta olduğu kadar sesiyle de kendinden söz ettiren Gökçe Bahadır’ı bir araya getiren Aykut Gürel Presents Gökçe Bahadır albüm projesi ilk kez DasDas Sahne’de müzikseverlerle buluşuyor. Dinleyicileri 16 Mart’ta, pop müzikte egemenlik kuran 70’ler, 80’ler ve 90’ların “iyi hissettiren şarkıları” ile dolu, ruhunu tazeleyecek bir konser bekliyor.

17 Mart’ta, tiyatroseverler ‘Timsah’ oyunuyla en az hayatta şahit olduklarımız kadar “tuhaf ama gerçek” olan bir hikayenin kahramanlarıyla karşılaşacaklar. Tom Basden’ın kaleme aldığı, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu’nun yönettiği oyun, gösteri toplumunun sistemle el sıkışmayı tercih eden aktörleriyle, bir timsahın karnından “hesaplaşıyor.” ‘Timsah’, Erkan Avcı, Ferit Aktuğ, Özgün Aydın ve Hazal Türesan’ı buluşturuyor.

Usta oyuncu Nazan Kesal’ın tek kişilik yeni oyunu ‘Yaralarım Aşktandır’, 18 Mart’ta DasDas Atölye’de prömiyerini yapıyor. Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı ve Berfîn Zenderlioğlu’nun yönettiği oyun, İran şiirinin isyankar sesi Furuğ Ferruhzad’ın nefesini tiyatro sahnesine taşıyor. Furuğ, cesaret vermeye, “korkma” demeye geliyor. Ölüsüne bile tahammül edilemeyen, cenazesi bekletilen “aykırı bir kadın” aklınızdan çıkmayacak sözler fısıldamak üzere sahne alıyor. ‘Yaralarım Aşktandır’, 21 Mart’ta da DasDas Atölye’de olacak.

Geçtiğimiz yıl Oscar dahil sayısız ödül kazanan ‘Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’ filminin yönetmeni Martin McDonagh’ın imzasını taşıyan ‘Kayıp El’, 19 Mart akşamı DasDas Atölye’de sahnelenecek. 2010’da Broadway’de dünya prömiyerini yapan ve bugün ABD’nin hala pek çok şehrinde oynanmaya devam eden oyun, hayal kırıklıkları ve yüzleşmeler temelinde yeniden inşa edilmeye çalışılan yaşamları esprili bir dille anlatıyor.

Kendi ismini taşıyan çıkış albümünü 2011 senesinde yayımlayarak kısa sürede geniş bir kitleye ulaşan Mabel Matiz, ilk kez DasDas Sahne’de müzikseverlerle buluşacak. Sevilen tüm şarkılarını 22 Mart akşamı seyircilerle birlikte söyleyecek olan müzisyen, geçtiğimiz Haziran ayında son albümü ‘Maya’yı yayımladı. Ceylan Ertem, Sıla ve Göksel gibi isimlerle yaptığı düetlerle de beğeni toplayan Mabel MatizDasDas Sahne’nin ana salonunu dolduran herkese unutulmaz bir konser deneyimi yaşatacak.

Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sayısız tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın biletleri Biletix’te satışta! Maximum Kart sahipleri, yüzde 10 indirimli olarak biletlerini satın alabilirler.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top