Connect with us

Kah Ayrılıklara, Kah Kavuşmalara Şahitlik Eden Doğu Ekspresi

Öne Çıkanlar

Kah Ayrılıklara, Kah Kavuşmalara Şahitlik Eden Doğu Ekspresi

Boylu boyunca uzayan tren rayları üzerinde memleketi bir baştan bir başa dolaşıp kah ayrılıklara, kah kavuşmalara şahitlik eden Doğu Ekspresi; uzayıp giden uçsuz bucaksız tarlaların, başı dumanlı dağların gölgesinde hüznün ve sevincin buluşma noktasıdır adeta.

Ankara garından kalkıp Kars’a kadar uzanan sayısız yolculuğun hikâyesidir de aynı zamanda…

Eskiden İstanbul’dan başlayan seferleri ile Doğu ekspresi, şimdilerde Ankara’dan yapılmakta olup Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum gibi illerin sayısız ara duraklarından geçerek Kars’a ulaşmaktadır. Doğu ekspresi demek uzun bir yolculuğu göze almak demektir. Yaklaşık 24,5 saat süren yolculuğunuz hava şartları nedeniyle rötar yaparsa 29 saati bulabilir. Ancak bu uzun yolculuğu hiç görmediğiniz şehirlerin ovalarını ve dağlarını seyre dalarak keyifli bir hale getirmeniz mümkün.

Doğu ekspresinde pulman (koltuk düzeni) kompartıman(4kişilik küçük odacıklar)ve yataklı vagon seçeneklerini bulabilirsiniz. Tek başına çıktığınız yolculuklarda pulman veya yataklı vagon tercih etmeniz sizi kompartımanda tanımadığınız kişilerle uzun bir yolculuğa çıkmaktan koruyacaktır.

Elbette ki uzun bir yolculuk için yemek ve ihtiyaç molası gerekiyor. Zaruri ihtiyaç için düzenlenmiş tuvaletler titizliği takıntı haline getirmeyenler tarafından oldukça rahatlıkla kullanılabiliyor. Yiyecek ve içecek ihtiyacınız için maksimum dörder kişi olarak tasarlanmış masalardan ve bir servis barından oluşan yemek salonu var. Belki menüde yazan her şeyi bulabilmeniz mümkün değil ancak en azından aç kalmayacağınız bir gerçek bunun yanı sıra sıcak bir çay veya soğuk bir içeceği rahatlıkla temin edebilirsiniz. Tabi diğer bir alternatifte yanınızda önceden hazırladığınız yiyecekleri bulundurmak olabilir.

Evcil hayvanını yanına almak isteyen yolcular yataklı ve kompartıman dışında ki bölümde yani pulmanda onlara da %50 indirimli bir bilet temin ederek dostlarını yanlarına alabiliyorlar. Trende güvenlik konusu tamamen sizin kontrolünüzde yani valiz ve çantalarınızı gözetmek size düşüyor. Çünkü onlar için uçaklarda ki gibi ayrılmış özel kilitli bir bölme yok. Trenin ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu düşünürsek güvenlik konusuna önem vermek yerinde bir davranış olacaktır.

Doğu ekspresi ile uzun bir yolculuğu deneyimlemek isteyen seyahat severler sadece gün doğumunu yakalayarak bile yolculuğun keyfine varabilirler.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top