Connect with us

Kars Hakkında Genel Bilgiler

Öne Çıkanlar

Kars Hakkında Genel Bilgiler

Kars hakkında genel bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Türkiye’nin kuzeydoğusunda ve ipek yolu üzerinde yer alan gizemli şehrin, ülkenin hem en yüksek hem de en güzel ili unvanını taşıması, yalnızca doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda tarihinde paleotik bir döneme şahitlik etmesiyle de ilgilidir.

Dolayısıyla paleotik bir dönemden geçmiş olması şehrin mimari yapısına yansıyarak kentin antik bir yerleşim bölgesi görünümü almasına sebep olmuştur. Arkeolojik kazılarla ortaya çıkan duvar resimleri, eski araç gereçler, taş anıtlar, Kalkolitik dönemde bakır madenlerinin kullanılmasıyla yapılan bakır ve kalay taslar, çömlekler, iri taş yıkıntıları dönemin en güzel örnekleridir. Ancak Rusların, inşa ettiği yeni taş binalar şehrin büyük bir değişim geçirmesinde büyük rol oynamıştır. Günümüzde de koruma altına alınan bu eski Rus evleri, mimarisi ile görülmeye değer yapılar arasındadır.

Geçmişinde Urartular, Persler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar, Bagrat krallığı ve Güney Kafkasya Cumhuriyeti gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapması şehre ayrı bir değer katarken; farklı kültürleri bir arada barındırması da kozmopolit bir yapıya sahip olmasının sebeplerinden sayılmaktadır.

Nüfusunu Azeriler, Türkmenler, Kürtler, Rus malakanlar ve yerli halkın oluşturduğu şehir, iş alanının fazla olmaması sebebiyle Türkiye de en büyük göçlerin yaşandığı iller arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra şehrin Kafkasya’ya açılması ve Kafkas üniversitesi, Kars’ın gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Bu da kentin adeta bir öğrenci şehri haline getirmiştir.

Ayrıca ülkenin her yerinden kara, hava ve demiryolu ile ulaşımın rahatlıkla sağlanabilmesi kentin en büyük artılarından diyebiliriz. Karasal bir iklimin görüldüğü şehir, dünya ülkelerinin sahip olamadığı geniş bir ekolojik sisteme hakimdir. Sanayinin gelişmemesi bazı kesimler tarafından olumlu karşılanmasa da toprak ve su kirliliğinin yaşanmamış olması şehri doğal zenginlikler açısından değerli kılmaktadır.

Farklı medeniyetlerin etkisiyle etnik bir yapıya sahip kent, kültürel açıdan da oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Gelenek ve göreneklerine bağlı kesimin çoğunlukta olduğu ve geçmişten süregelen alışkanlıkları, eğlenceleri devam ettirdikleri gözlemlenebilir. Halk edebiyatı, manileri, oyunları ve kıyafetleri ile renkli bir kültür sergileyen şehir dışarıdan gelen seyahat severlerin ilgisini çekebilmeyi başarmıştır.

Doğal güzellikleri, yöreye özel yiyecekleri ile Kars mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer almalıdır.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top