Connect with us

Kars’ta ne yenir?

Öne Çıkanlar

Kars’ta ne yenir?

Farklı medeniyetlere kucak açmış Kars’ta ne yenir sorunuza cevap ararken oldukça zengin bir menü ile karşı karşıya kalacaksınız.

Kars‘ta, yiyecek söz konusu olduğunda akla ilk gelen kaşar peyniri ve balı olabilir.  Öyle ki doğuda yer alan bir şehrin, lezzetler konusunda zayıf olabileceği gibi bir ön yargınız varsa karşılaşacağınız tatlar ve çeşitlilik sizi şaşırtabilir.

Yöresel Yemekler

Yöresel yemekleri arasında mercimek, patates, evelik otu ve yarma ile yapılan “Evelik Çorbası”, Azerilere ait koyun eti ve nohutla hazırlanan “Piti”, soğuk kış günlerinin içinizi ısıtan çorbası “Ayran Aşı”, “Revan Köftesi”, “Haşıl”, hamurdan yapılan “Fesil”, “Kete”, bir çeşit mantı sayılan “Hangel” ve meşhur tatlısı “Umaç Helvası” en bilinen lezzetleridir. Fakat Kars’a gidipte; kaz eti yemeden dönmek, büyük bir lezzet kaybı sayılabilir. Çünkü yörenin en bilinen ve en ünlü yemeği kaz etidir.

Kaz Eti Yemeden Dönmeyin!

Kaz etinin özelliği ise; kesilmesinin ardından kurutulup, tuzlandıktan sonra, kara gömülerek dinlendirilmesidir. Pişirilmesi de saklanması kadar önem isteyen kaz etini mutlaka denemelisiniz. Bu müthiş lezzeti tadabileceğiniz pek çok restoran bulabilirsiniz, ancak kendisi de Kaz yetiştiricileri derneği başkanı olan Nuran Hanım’ın işlettiği “Kazevine” giderseniz bu işin erbabı olduklarını görebilirsiniz. Restoran valilik ve belediye binasının karşısında yer alıyor. Bunun yanı sıra yöresel lezzetlerin buluşma noktası sayılan ve Orta kapı mahallesinde hizmet veren” Hanımeli Kars Mutfağı” herkesin damak tadına uygun lezzetler sunuyor.

Yöresel yemeklerden hoşlanmayanlar, Karadağ caddesindeki Türk mutfağının dışında İtalyan ve Meksika yemeklerinin de servis edildiği “Şehir Kulübü Bistro Cafe” de keyifli bir akşam yemeği yiyip, Gürcü şaraplarının tadına bakabilirler.

Deniz mahsulleri yemek isterseniz; Büyük Kale Oteli karşısında yer alan “Düşler Balık Evi “ve ya “Atalay’ın Yerine “uğramalısınız. Çünkü Çıldır gölünden tutulan en lezzetli sazan balıkları burada servis ediliyor. Et severler için, “Antep Sofrası”, “Ocakbaşı Restoran”, “Kosor Cağ Kebap Evi” iyi bir tercih olacaktır. Seyahatinizi sonlandırmadan önce romantik bir akşam yemeği yemek isterseniz, Faik Bey caddesinde yer alan “Han-ı hanedan” restoranı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca meşhur Kars kaşarı, gravyer peyniri ve Kars Balı almadan dönmemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top