Connect with us

Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Öne Çıkanlar

Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Kars’a seyahat etmeden önce, kars’ta görülecek yerler hakkına araştırmalar yapmaya başladığınızı biliyoruz. o zaman hemen yazımıza dönelim!

Kars, tarih boyunca üzerinde barındırdığı medeniyetlerin bıraktığı izleri günümüze dek korumayı başarabilen, doğunun gizli güzellikteki şehirlerinden biridir.

Kars’a seyahat demek, içinde uzun bir yol hikâyesi barındıran bir yolculuk demektir. Çünkü eğer hava yolunu kullanıp yol boyunca karşılaşacağınız güzellikleri es geçmek istemezseniz Doğu Ekspresi ile uzun ama keyifli bir seyahate hazır olmalısınız. Ancak neredeyse bir baştan bir başa yapacağınız uzun tren yolculuğu sonrasında vardığınız şehrin güzelliği karşısında şaşırmanız kaçınılmazdır.

İşte Kars Durakları

Kentin tarihi dokusunu merak edenler için ilk durak; şehri panoramik olarak görebileceğiniz “Kars Kalesi” olabilir. Parke taşlı yoldan geçerek varabileceğiniz kale, Selçuklu dönemine ait izler taşımaktadır. Sonraki durağınız, İstasyon Mahallesi mevkiinde yer alan “Modern Kars Müzesi” olabilir. Müzenin arkeoloji salonunda paleotik dönemlere ait eserleri, etnografya kısmında ise Osmanlıya ait eşyaları görebilirsiniz.

Bunun dışında UNESCO dünya miras listesine eklenen Ani Şehri (harabeleri) Havariler Müzesi, Tigran Honents, Aziz Pirkitch ve St. Georgy Kiliseleri, Çar Nikola’nın av köşkü, mimarisiyle şaşırtan Mazlumoğlu Hamamı, Ebul Hasan-ı Harakani Türbesi, Katarına Köşkü, Namık Kemal Evi, Bakireler Manastırı, Taş Köprü ve İpek Yolu Köprüsü de görmek isteyebileceğiniz yapılar arasında yer alacaktır. Ayrıca kentin dokusunu oluşturan eski Rus binaları da ilginizi çekebilir.

Doğaseverler Çıldır’a

Doğaseverler ise keyif alabilecekleri aktiviteleri bulmakta zorlanmayacaklardır. Eğer seyahatinizi yılın kış mevsimine denk gelen aylarda yapacaksanız, Çıldır Gölü’nde Eskimo tarzında balık tutmak, neredeyse tamamı donan gölü kızakla dolaşmak keyifli olacaktır. Bunun yanı sıra “Allahu Ekber“dağlarında yer alan ve kristalimsi bir kara sahip Sarıkamış Kayak Merkezinde kış aktiviteleri yapabilir, Kurbanağa Mağaralarında ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer bahar dönemini tercih ettiyseniz rengârenk çiçekli bozkırlar arasında yer alan Bal Yolu’nu ziyaret edebilir, lezzetli balların tadına bakabilirsiniz. Gündüz gezmekten oldukça keyif alabileceğiniz şehirde, gece yaşamı pek olmamasına rağmen kentte öğrencilerin gittiği barlar, disko ve tavernalar bulabilirsiniz. Mabetler kenti olarak da anılan bu şehirde son durağınız da Sarıkamış Şehitliği olabilir. Gezmekten büyük keyif alabileceğinizi garanti ettiğimiz bu kent, Doğunun incisi olarak hafızalarınıza kazınacaktır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top