Connect with us

Dünya’nın Yedi Harikası’ndan: Machu Picchu

Ordan Burdan

Dünya’nın Yedi Harikası’ndan: Machu Picchu

Şimdi size hem dünyanın 7 harikasından biri olan hem de çok ilginç özellikleri olan bir yerden bahsedeceğiz. İlginç özelliklerinden bir tanesi oraya giden turistlerin nefes darlığı çekmesi. Hatta bunun için turistlere oksijen desteği bile veriliyor.

Bildiğiniz gibi Peru dünyanın en yüksekte bulunan ülkelerinden bir tanesi. İşte Machu Picchu Antik Kenti de burada bulunuyor. Titicaca gölünde yüzen adalar ve Amazon ormanlarının yanı sıra Peru oldukça ilginç bir yer olan Machu Picchu antik kentiyle de turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Buraları gezen herkesin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi de tekerleği ya da yazıyı bulmayan İnka uygarlığının taa 1450 yıllarında Machu Picchu gibi tam anlamıyla mühendislik harikası olan bir şehri nasıl yaptığı.

Machu Picchu’nun turistleri büyüleyen pek çok özelliği var. Eğer anlattığımız bu kadar kısa bilgi bile sizi heyecanlandırmayı başardıysa yazının devamını okumanızı öneririz.

İşte Dünyanın Yeni Yedi Harikasından Biri Olan Machu Picchu’yu Gezmek İçin 6 Neden

Dağ Zirvesinde 1000 Kişilik Antik Kent

Bu şahane antik kent adeta bulutlara asılmış gibi. Bir kent düşünün ki dağın zirvesinde 1000 kişi için kurulmuş ve yüzyıllar boyunca geçirdiği depremlere rağmen hala ayakta kalmış.

Hesaplama ve İşçilik Harikası

Üstelik şehrin duvarlarındaki 100 ton ağırlığı olan taşlar hiçbir harç malzemesi kullanılmayarak yalnızca hesaplama ve işçilikle bir araya getirilmiş. İnsan tabii bu noktadan sonra onların matematik ve mühendislik başarısının nedenlerini sorgulamaya başlıyor.

Doğal Güzellikler ve Hayvan Çeşitliliği

Tabii Machu Picchu’yu görmek için gitmişken Peru’nun muazzam güzelliklerine de ortak oluyorsunuz. Amazon ormanları, hayvan çeşitliliği ve doğal güzellikleriyle adeta cazibe merkezi burası. Üstelik lamanın anavatanı Peru ve dünyanın en mühim kuş izleme noktalarında biri. Kökenleri taa İnka’lara dayanan tüysüz köpekler de cabası diyebiliriz.

Turistlerin İlgi Odağı

Peru 2014 yılı verilerine göre 3,8 milyon turist ağırlamış. Bu rakamın 2024 yılında 5,8 milyonu geçeceği düşünülüyor. Peru’ya gittiğinizde Machu Picchu Antik Kenti’nin yanı sıra Cusco, Lima, Puno ve Amazon ormanlarını da görmenizi öneriyoruz. Ayrıca İnka İmparatorluğu’nun da başkenti olan tarihi Cusco şehri 3.416 metrelik rakımı yüzünden sizi fiziksel olarak bir hayli zorlayacak. Bedensel anlamda sınırlarını zorlamayı sevenler için şahane bir yer olduğunu söylemek gerek.

Müzeden Rüzgar Sörfüne, Balıkçılıktan Alışverişe Kadar Pek Çok Sosyal İmkan

Gittiği yerlerde müze gezmeyi adet edinen kişiler için doğal tarihin yanı sıra Lima’da pek çok müze de mevcut. Hatta isterseniz tatlı su balığı bile avlayabilirsiniz. Özellikle turistler sörf ve rüzgar sörfü konusunda adeta buraya akın ediyorlar. Ayrıca siz de “Denizden babam çıksa yerim”cilerdenseniz harika deniz restoranları da bulabilirsiniz. Alışveriş ise tabii ki olmazsa olmaz.

Vücudunuzdaki Değişimlerle Daha Önce Hiç Yaşamadığınız Bir Deneyim

Bu yolculuk vücudunuzu bir hayli zorlayacak. Çünkü yetkililer oraya giden turistleri hava basıncının değişmesine karşı uyarıyor. Bu durum pek çok turistte baş dönmesine, sindirimin yavaşlamasına ve halsizliğe yol açabiliyor. Hatta nefes almakta zorlananlar bile var. Bunun için otellerde ücretsiz olarak oksijen servisi bile yapılıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top