Connect with us

Dünyayı Kaldıran Türk Naim Süleymanoğlu Vefat Etti

Neler Oluyor

Dünyayı Kaldıran Türk Naim Süleymanoğlu Vefat Etti

Seul, Barcelona ve Atlanta Olimpiyatlarında Altın Madalya kazanarak adını dünya spor tarihine altın harflerle yazdıran Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti.

Naim Süleymanoğlu Dünya spor otoriteleri tarafından Muhammed Ali, Michael Jordan, Maradona, Sergei Bubka, Katerina Witt, Nadia Comaneci gibi dünyadaki büyük spor ikonlarıyla aynı seviyede değerlendiriliyor. Naim Süleymanoğlu spor performansı yanında hayat hikayesiyle diğer ikonlardan ayrılıyor.

Bulgaristan Kırcaali doğumlu olan Naim Süleymanoğlu kariyerinin başlangıcında Bulgaristan adına yarışıyordu. 1980’lerde devam eden soğuk savaş döneminde Bulgaristan Devlet Başkanı Jirkov’un Türk nüfusa uyguladığı asimilasyon politikaları sonucu isim değiştirmek zorunda bırakıldığı için Naum Shalamanov ismiyle podyumlara çıktı. Bulgaristan adına yarışmak üzere gittiği 1986 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapan Avustralya’da otelden kaçarak Türkiye’ye iltica etti. Ailesini ve doğduğu toprakları terk etti. Bulgaristan’daki Türk nüfusun ana vatan özlemi için sembol oldu.

Türkiye adına katıldığı ilk olimpiyat olan 1988 Seul olimpiyatlarında 3 altın kazandı ve dünya rekoru kırdıktan sonra kameralara yaptığı “tekrar geleceğim” hareketi ile Turgut Özal’ın uyguladığı liberal politikalarla dünyaya açılmaya çalışan Türk gençlerine özgüvenin ne demek olduğunu gösterdi. Tekrar geldi ve tekrar rekor kırdı. Kendi ağırlığının 3 katını kaldıran ilk sporcu oldu. Time dergisine tarafından kapak yapıldı. Seul Olimpiyatları ve Naim’in dünya basınında oluşturduğu kamuoyu sonrası Bulgaristan’ın Türklere uyguladığı baskı azalmış ve sınır kapıları açılmıştı.

Spor hayatı boyunca Yunan Leonidis ile çekişme içindeydi ve kazanan hep Naim oluyordu. Kaderin küçük bir oyunu olarak doğduğu Bulgaristan’ı terk etmek zorunda kalan Naim’in en büyük rakibi de ataları Türkiye’yi terk ederek Yunanistan’a yerleşmek zorunda kalan Leonidis’ti.

Naim Süleymanoğlu’na hayatın bir başka oyunu da Türk spor tarihini değiştiren hikayesinin başladığı Avustralya’da kariyerinin son Olimpiyatına Sidney’de katıldı ve sıfır çekerek kariyerini noktaladı.

Dünyayı Kaldıran Adam lakabını kazanan, gelmiş geçmiş en büyük halterci ünvanına sahip Naim Süleymanoğlu karaciğer yetmezliği sebebi ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bir nesile özgüveni ve yapabileceğine inanmayı öğreten büyük şampiyonu saygıyla selamlıyoruz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top