Connect with us

Reklamlarla İş Bankası’nın iletişim Yolculuğu

Kültür & Sanat

Reklamlarla İş Bankası’nın iletişim Yolculuğu

“İş Bankası Müzesi İftiharla Sunar” sergisi 25 Mart 2018’e kadar ziyaretinizi bekliyor. Reklamlarla İş Bankası’nın İletişim Yolculuğu izleyebileceğiniz sergi Eminönü’de tarihi İş Bankası müzesinde sergileniyor.

1924’te kurulan İş Bankası kuruluşu ve sonrasındaki yolculuğu ile ülkenin kültürel tarihini anlamak isteyenler için bir nirengi noktası. Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olarak Cumhuriyet tarihinin her anında sosyal hayatın içinde yer alan, reklamlarla halka ulaşmaya çalışan bankanın yolculuğu aslında ülkenin de yakın tarihini okumak isteyenler için bulunmaz kaftan.

İş Bankasının gazete, dergi, radyo, tv ve dijital reklamlarını izlerken aslında iletişim mecralarında gelişimi de göreceksiniz. Matbuu ürünlerdeki tasarımların sulu boya, kaligrafi, ince çizgilerden, bilgisayar ekranında hazırlanmış keskin çizgilere geçişi de reklamcılığın ve öne çıkan tasarım dillerinin tarihsel bir özeti olacak görebilenlere.

Yine bankanın hesap sahiplerine karşı kullandığı metin dili de ekonomik önceliklerin nasıl değiştiğini tasarruf toplumundan, tüketim toplumuna geçişin bir özeti.

Bankanın çeşitli dönemlerde çalıştığı İhap Hulisi, Selahattin Refik Sırmalı, Mazhar Nazım Resmor, Eli Acıman gibi duayen reklamcıların hazırladığı çalışmaları görmek genç iletişimciler için ufuk açıcı olacak.

450’ye yakın reklam filmi, 400’e yakın basılı iş ve özgün objelerden oluşan sergi için ayıracağınız zamanı geniş tutmakta ve 25 Mart’tan önce yolunuzu Eminönü’ne düşürmekte fayda var.

Continue Reading

More in Kültür & Sanat

To Top