Connect with us

Dünyada sadece 4 tane var: Çarşılı Köprü

Genel

Dünyada sadece 4 tane var: Çarşılı Köprü

Köprü bir çok şehirde mimari olarak şehir yaşamını kolaylaştıran bir yapı. İçinden nehir geçen şehirlerde iki yakayı bir araya getirmek gibi işlevleri de olan köprülerin dünyada sadece 4 tanesi çarşılı olarak yapılmış. Kemerleri, sütunları ile görenleri etkileyen köprülerden biri de ülkemizde.

Floransa – Ponte Vecchio

Rönesansın başkenti Floransa’da yer alan köprü üzerindeki lüks mağazalarla dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin uğrak noktası. Suluboya bir tabloyu andıran bu köprü Arno Nehri üzerinde yer alır. Her biri farklı renklerdeki evler, dükkanlar ve üç kemerin Arno Nehri üzerindeki yansıması ile harika fotoğraf kareleri verir.

Venedik – Ponte Di Rialto

Kanallar şehri Venedik’te bir çok köprü olabilir ama en güzeli kuşkusuz Ponte Di Rialto. Tek kemerli yapısıyla Büyük Kanal üzerinde geniş bir üçgen oluşturan köprü, altından geçen gondollara kolaylık sağlamaya çalışıyor izlenimi verebilir.

Lofça– Osma Köprüsü

Bulgaristan’ın Lofça şehrindeki köprü Balkanlardaki önemli Osmanlı izlerinden. Geniş taş ayaklar üzerine ahşap dükkanlardan oluşan köprü, büyük lüks markaların yer aldığı İtalyan benzerlerinden farklı olarak etnik bir hava sunar.

 

Bursa – Irgandı Köprüsü

Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da yer alan köprü Osmanlı imparatorluğunun sosyal hayatta mimari yapıları konumlandırmasına uygun olarak ticaret, hayat, camii gibi unsurları bir ara görebileceğiniz yaşam alanı olarak inşa edilmiş. Uzun süre atıl kalan ve şehir merkezinin yer değiştirmesi ile etkinliğini kaybeden köprü kısa bir süre önce restore edildi. Tek ve yüksek kemerden oluşan köprü, sarıya boyanmış dükkanları ile özellikle sonbaharda çok güzel fotoğraf kareleri verir.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top