Connect with us

Emeklilik Sendroma Dönüşmesin

Emeklilik Sendroma Dönüşmesin - Bi Tutam Fikir
Photo: Shutterstock

Öne Çıkanlar

Emeklilik Sendroma Dönüşmesin

Tebrikler, gençlik yıllarınızda başlayan çalışma hayatınız, uzun süren yılların ardından artık son buldu. Rahat ve keyifle geçecek bir emeklilik yaşantısını hakettiniz. Peki gerçekten emeklilikten mutlu musunuz, yoksa emeklilik sendromuna mı yakalandınız?

Yaşamın getirdiği bazı döngüler vardır. Yıllarca çalışır, günün aynı saatinde evden çıkar, aynı yolu takip eder, aynı işyerine gider, aynı saatte eve döner, ailenden çok işyerindeki insanları görürsün ama bu döngü bir süre sonra biter, ayrılık vakti gelir ve emekli olursun. Emeklilik, edinilen eşsiz tecrübelerin pek kapsanmadığı bir alanda yeni bir sayfa açmaktır. Seni bekleyen bu yeni ve farklı döneme kendini düşünce ve maddi olarak hazırlaman hayatını kolaylaştıracaktır.

Emeklilik günlerinde seni, zaman özgürlüğü ve ertelenen planları gerçekleştirebileceğin, geniş vakitler bekliyor diyebiliriz. Sabahları erken kalkmanı gerektiren bir işinin ve pazartesi sendromunun olmadığı bir döneme başlamış olacaksın. Uzun yıllar boyunca edindiğin alışkanlıkların, meleke haline getirerek yaptığın işlerin hayatından çıktığı bu yeni dönemde kendine bol bol vakit ayırabilirsin.

Emekliliğin ilk dönemlerinde yılların getirdiği yorgunluk ile uzun bir dinlenme dönemi geçirmek isteyebilirsin. Bu genelde emeklilerde görülen ve makul bir tercihtir. Emeklilerin, bir süre sonra ise vakit geçirmeyi kolaylaştıracak, emeklilik döneminde kendilerini değerli hissettirecek meşgaleler aramaya başladıkları kabul görmüş bir gerçektir. Emeklilik döneminde alacağın aylık ücret aktif çalışma döneminde aldığın ücretten az olacağı için ekonomik olarak hayatının önceki dönemine nazaran daha dikkatli harcamalar yapman gerekebilir. Bununla birlikte yine emeklilik öncesi dönemden çok daha fazla kendine ayırabileceğin vaktinin olması maddi harcamaların önüne geçmeni zorlaştırabilir. Kendini oyalayacak meşgaleler arayacağın, birçok yeri gezip görmek isteyeceğin, zamanının bol, ekonomik durumunun ise kısıtlı olacağı bu döneme hazırlanmak için emeklilik öncesi aktif çalışma hayatındayken maddi ve sosyal yatırımlar yapabilirsin.

Emeklilik döneminde maddi kaygılarını azaltman ve sosyal hayatta rahat hareket edebilmen için Bireysel Emeklilik Sistemi’nden faydalanman, emeklilik döneminde seni rahatlatacaktır. Bireysel emeklilik sistemi, aktif çalışma hayatın boyunca yaptığın düzenli tasarrufların uzun dönemli yatırımlara dönüşmesi ve emeklilik döneminde rahat etmen üzerine kurulu, hayallerini gerçekleştirmek için sana hareket özgürlüğü sağlayacak özel bir emeklilik sistemidir. Bu dönemde yapacağın yatırımlarla elde ettiğin birikimi, emeklilikte istersen toplu para ya da emeklilik maaşı olarak alabilir ve hayatının yeni dönemini maddi olarak kolaylaştırabilirsin.

Çalışırken ertelediğin hayallerin, gezilecek şehirler, sakinlerinden başka az kişinin uğradığı kasabalar, yol üzerinde kimse gelmese de sabahın erken saatinde dükkânını açan esnaflar, okul dönüşü harçlık isteyecek torunlar, sohbeti özlenen dostlar, emeklilik günleri için bir köşeye kaldırılan hobiler seni bekliyor olacak. Uzun iş yaşamının koşturmacasında fark edemediğin, hayatın bazı inceliklerini, emeklilik günlerinde keşfedebilirsin. Hayatın her dönemini hakkını vererek yaşamak ve mutlu olmak senin elinde. Emekliliğinin tadını çıkar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top