Connect with us

Flamenko şarkıcısı Arcángel, Al Este del Cante grubu ile CRR’de!

Kültür & Sanat

Flamenko şarkıcısı Arcángel, Al Este del Cante grubu ile CRR’de!

Yeni kuşağın yegâne lider flamenko şarkıcısı Arcángel ve Yeni Bulgar Sesleri Korosu Estruna, 2018 Latin Grammy ödüllü albümleri Al Este del Cante ile 25 Mart’ta CRR’de! Avrupa’nın iki zıt ucundaki müzik kültürlerinin kesiştiği “Al Este del Cante” son yılların en başarılı füzyon müzik örneklerini barındırıyor. Cemal Reşit Rey’deki konser dinleyiciye müzik ve şiirin ilham verici nehrinde, yüksek kaliteli sonik ve estetik bir yolculuk vadediyor.

“Son yılların en başarılı müzik birlikteliği” olarak gösterilen Arcángel ve Estruna’nın CRR Konser Salonu’nda verecekleri konser müziğin kültürleri birleştirme gücünün en güzel örneklerinden biri olacak. Arcángel’in billur gibi sesi ile Yeni Bulgar Sesleri Korosu’nun canlı armonisi arasındaki büyüleyici tezat dinleyicilere farklı bir deneyim sunacak. Konserde Galaxia Rosada, Dumbata, Baladilla De Los Tres Ríos ve La Leyenda Del Tiempo’nun da içinde bulunduğu albümden eserler seslendirilecek.

Flamenkonun Baş Meleği: Arcángel

Arcángel yeni kuşağın yegâne lider flamenko şarkıcısı olan kabul ediliyor. Asıl adı Francisco Jose Arcángel Ramos olan sanatçı, 1977’de Huelva’da dünyaya gelir. Kökleri ise flamenko müziğindeki ünlü fandango formunun doğduğu bölge olan Alosno’dan geliyor.

10 Yaşından Önce Başlayan Müzik Kariyeri

Arcángel bir şarkı yarışmasındaki ilk resmi birinciliğini henüz 10 yaşında elde etmiş olsa da onun şarkıcılık kariyeri aslında daha geriye uzanıyor. Arcángel’in bu zaferinin öncesinde; flamenkonun önemli dansçıları Javier Baron ve Eva Yerbabuena’ya, gitarist Vicente Amigo’ya ve perküsyonist Manuel Soler’e şarkı söyleyerek eşlik ettiği bir kariyeri de bulunuyor.

Arcángel 2001’de kendi adıyla yayınladığı ilk albümünün ardından, 2004’te La Calle Perdia, 2006’da ise Ropavieja’yı dinleyicileriyle buluşturuyor. 2011’de ise büyük övgü toplayacak olan dördüncü albümü Quijote de los Sueños’u kaydediyor.

Bir Ayağını Geçmişe Bir Ayağını Geleceğe Koyarak Yürüyen İp Cambazı

Sanatçı melodilere karşı oldukça derin ve melankolik bir hassasiyete sahip. Onu farklı yapan da bu. Flamenko söylerken ise; “Tarihî gerçekliği net bir şekilde ortaya koyduktan sonra gerisini alabildiğince hayal gücüne bırakabilirsin” yaklaşımına sahip. Arcángel, bu yaklaşım ve flamenko müziğine adanmışlıkla 2015’te Tablao’dayı kaydeder. Bu albümde, Madrid, Barselona ve Sevil’in flamenkonun gelişiminde oynadığı rolün tablosunu çizer.

Sanatçı, 2018’de Georgi Petkov yönetimindeki Yeni Bulgar Sesleri Korosu ile birlikte son albümü Al Este del Cante’yi kaydeder. Macerası çıkışından 5 yıl öncesine dayanan albüm İspanya’nın en önemli festivallerinden olağanüstü ilgi görür. Arcángel bu albümle, flamenkonun geçirdiği evrime olan şaşırtıcı yaklaşımıyla bir kez daha eleştirmenlere pabucunu ters giydirir. Bir röportajında, eleştirmenlere şöyle cevap verecektir: “Saygıyı elden bırakmadan sınırları ihlal etmeliyiz. Ben elindeki sopayı dengesini korumak için dikkatle sımsıkı tutan, bir ayağını geçmişe, bir ayağını geleceğe koyarak yürüyen bir ip cambazıyım.”

O ip cambazı, 2017 yılındaki bir konserlerinde canlı olarak kaydedilen bu albümüyle Latin Grammy’sinde “2018 Yılının En İyi Flamenko Albümü” ödülünü kucaklar.

Bir Koro Büyücüsü: Georgi Petkov

Georgi Petkov Yeni Bulgar Üniversitesi Müzik Bölümü’nde profesördür. Bulgar Sesleri “Angelite” (1999-2018) ve Yeni Bulgar Sesleri korolarının sanat direktörü ve şefidir. Hem ülkesinde hem de yurtdışında 600’ün üzerinde konser düzenleyen Petkov’un, 200’ün üzerinde bestesi bulunuyor.

Adriano Celentano’dan Burhan Öcal’a

Petkov, besteci ve aranjör olarak Adriano Celentano, Bobby McFerrin, Enrique Morente, Antonio Zambujo, Donna Rosa, Burhan Öcal ve Nicholas Lenz başta olmak üzere, birçok dünyaca ünlü pop, caz ve dünya müziği sanatçısıyla çalışır. Şan için yazdığı eserlerle ise birçok uluslararası yarışmada ödüller alır.

Georgi Petkov aynı zamanda Yeni Bulgar Üniversitesi Korosu “Folk-Caz Topluluğu” ve Ulusal Müzik Koleji’ne bağlı Sofya’daki “Pipkov Lubomir” Ulusal Çoksesli Korosu’nun da kurucusudur.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top