Connect with us

Gençler Sosyal İnovasyon Kampında

Neler Oluyor

Gençler Sosyal İnovasyon Kampında

NN Hayat ve Emeklilik, Genç Başarı Eğitim Vakfı (Junior Achievement Turkey) ile birlikte düzenlediği sosyal inovasyon kampında gençlerle buluştu. NN Grup ve Genç Başarı Avrupa (Junior Achievement Europe)’nın, NN ülkelerinde yürüttüğü iş birliğinin Türkiye ayağı ilk kez gerçekleştirildi. 

NN Grup ve Genç Başarı Avrupa’nın 2015 yılında altı NN ülkesi ile başlayan ortak çalışmasına bu yıl Türkiye’de dâhil oldu. NN Hayat ve Emeklilik, Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliği ile 1 Nisan 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsünde 10 farklı okuldan 100 lise öğrencisinin ve 11 NN gönüllüsünün katılımıyla sosyal inovasyon kampı gerçekleştirdi.

Sosyal İnovasyon Kampı’na, Eyüboğlu Koleji, Recep Güngör Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi, Özel MEV Koleji, İhlas Koleji, Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi, Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden gençler katıldı.

İnovasyon Kampı boyunca, öğrenciler, ‘Gençlerin Tasarruf Alışkanlıklarının Arttırılmasına Yönelik’ ürün ya da hizmet geliştirmek için 10 kişilik ekiplere ayrılarak NN gönüllülerinin mentorluğunda tüm gün boyunca yoğun bir atölye çalışması gerçekleştirdiler. Geliştirdikleri inovatif iş fikirleri ile jüri karşısına çıkan öğrenciler, sunumlarını gerçekleştirdi ve jüri değerlendirmesinin ardından ilk 3 proje açıklandı.

Güneşin Çekirdekleri

‘Güneşin Çekirdekleri’ isimli ekip, acil durumlarda güneş enerjisi kullanarak, sokak lambaları yardımıyla telefonların şarj edilerek enerjiden tasarruf sağlayan teknolamba iş fikri ile birinci seçildi. Salvis ekibi, banka hesabı olan herkesin üye olabileceği, insanların tasarruf ederken kazandığı; kazanırken de eğlendiği bir telefon uygulaması ile ikinciliği alırken, 15 – 25 yaş aralığı öğrencilerin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmasını sağlayacak bir mobil uygulama geliştiren GET – Genç Tasarruf Ekibi ise üçüncü sırada yer aldı.

NN Hayat Emeklilik İnsan Kaynakları Direktörü Meliha Yardım Sosyal İnovasyon Kampı ile düşüncelerini şu şekilde dile getirdi : “ Sosyal İnovasyon kampı, gençlerde sosyal girişimciliği özendirmekten, takım kurmaya ve takımın bir parçası olmaya, yaratıcı fikir iş modeli geliştirmekten sunum becerilerini mükemmelleştirmeye kadar liseli gençlere birçok alanda gelişim fırsatı ve deneyim edinme şansı tanıyor. Liseli gençler, kısıtlı bir zaman diliminde NN gönülleri mentorluğunda gençlerde tasarruf bilincini arttırmaya yönelik çözümler üretirken hem “yaparak öğrenme” modelini deneyimlemiş oldu hem de zaman yönetimi, problem çözme gibi becerilerini geliştirme fırsatı elde etti.

NN gönüllüsü mentorlar ise belki de hayatlarında ilk kez bu kadar genç bir ekip ile birlikte çalışarak ekip ruhu yaratmak, bir ekibi koordine ve motive etmek, gerektiğinde onları cesaretlendirmek gibi konularda deneyim kazandılar. Bu noktada böyle bir organizasyonun bir parçası olmak ve hem gençlere hem de NN gönüllüsü çalışma arkadaşlarımıza katkı sağlamak NN Hayat ve Emeklilik için çok kıymetli. NN Grup’un, Genç Başarı Avrupa ile 2015 yılında 6 ülkede başlattığı işbirliğine bu yıl ilk kez dâhil olduk ve önümüzdeki dönemde farklı aktivitelerle ülkemizdeki gençlerle bir arada olmaya devam edeceğiz.”

Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Çelebi, “NN Hayat ve Emeklilik ile beraber işbirliğimizin başlangıcı olan sosyal inovasyon kampımızda hedefimiz, gençlerimizin tasarruf bilincini artırmaktı. Günümüzde gençlerin tüketim toplumu içinde yetişmesinin ağır sonuçları konuşulur ve gençlerin tasarrufu önemsememelerinden bahsedilirken, bugün NN gönüllülerinin mentorluğunda gençler tüm gün tasarruf kavramını yaygınlaştırmak ve bu bilinci arttırmak için çalıştılar.

Gençlerin, sorunlara iş fikirleri ile çözüm bulduğu inovasyon kamplarımızda gençlerimize fırsat tanındığında her soruna çözüm önerileri üretebildiklerini ve bunu hayata geçirebilecek temellere oturtmanın ellerinde olduğunu takımların iş fikirlerini öğrendiğimizde görmüş olduk. Gençlerimizin geleceğini şekillendirdikleri bu çağlarda onlar için yürüttüğümüz çalışmalarımızda NN Hayat ve Emeklilik’in desteği ile yolumuza devam etmekten büyük mutluluk duyuyor ve tüm NN Türkiye ekibine teşekkür ediyoruz.”

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top