Connect with us

Çat Kapı Gidebileceğiniz Vize İstemeyen Ülkeler

Ordan Burdan

Çat Kapı Gidebileceğiniz Vize İstemeyen Ülkeler

Vize istemeyen ülkeler sarsa dört bir yanımızı, dünyadaki tüm sınırlar kalksa ne güzel olurdu, değil mi? İstediğimiz yere bir anlık heyecanla anında basıp gidebilsek…

Maalesef şu an için öyle bir imkanımız yok ve tüm dünya için yakın bir gelecekte de öyle bir imkan olmayacak gibi duruyor ama aslında pek çok ülkeye “Ben geldim!” deyip çat kapı gidebilirsiniz.

Yani şimdilik bu hayali bazı ülkeler için gerçekleştirebilirsiniz. Pek çoklarının hayali olan Avrupa için geçerli olmasa da birçok ülke bizden girişlerde vize istemiyor. Ama bu demek olmuyor ki gidip oralarda sorgusuz sualsiz yıllarca yaşayabiliriz.

Gidip turist olarak gezip geri döneceğiz sadece. Yine de maceraperest ve başına buyruk yaşamayı sevenler için bu kadarı bile harika.

O zaman nerelere kafamıza estiği anda ilk uçağa atlayıp gidebiliyoruz; bir inceleyelim.

Andorra

Daha önce Andorra’ya dair bir bilginiz var mı bilmiyoruz ama Andorra’da da turistik olarak gezilecek pek çok yer var. Avrupa’nın bu güzel ülkesi bize 90 gün boyunca vizesiz olarak gezme imkanı tanıyor.

Antigua ve Barbuda

Adını daha önce duymamış olabilirsiniz ama madem vize istemiyor neden gitmeyelim, değil mi? Amerika kıtasında bulunan bu ülkede vizesiz olarak gezmemiz için 30 günümüz var.

Arjantin

Tangosu ve futboluyla meşhur Arjantin gerçekten de pek çok kişinin görmek isteyeceği ülkelerden. Üstelik burada vizesiz olarak 90 gün boyunca gezebiliyoruz.

Arnavutluk

Kolayca gidip gezebileceğimiz ülkelerden bir tanesi olan Arnavutluk’ta vizesiz 90 gün gezebiliriz.

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’da Bakü Havaalanı’nda vize almak şartıyla 30 gün dilediğimiz gibi gezme imkanına sahibiz.

Barbados

Ününü Rihanna’nın doğduğu topraklar olmasından dolayı bir hayli arttırmış olan Barbados’ta tam 180 gün boyunca turist olarak gönlümüzce vakit geçirebiliriz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’e dair kim bilir ne kadar çok hikaye duymuşuzdur. İşte geçmişimizi orada yaşayarak öğrenmek için Bosna Hersek’te 90 gün vizesiz dolaşabiliriz.

Cibuti

Afrika kıtasını merak edenler için güzel bir haberimiz var. Cibuti’de süresiz olarak gezebiliriz. Ancak sınırda basit bir prosedürle vize almamız gerekecek.

Dominik Cumhuriyeti

Ününü ülkemizde yayınlanan yarışmayla iyice arttırmış olan Dominik’te dilerseniz 30 gün boyunca vizesiz şekilde gezebilirsiniz. Ama sınırda yaklaşık 10 dolar karşılığında vize almanız gerekiyor. Dominik’e kadar gitmişken 10 dolar da verilir yani.

Ekvador

“Neredeymiş bu ekvator çizgisi, bi’ görelim.” diyorsanız sizi şöyle Ekvador’a alalım. Öyle vizeye falan da gerek yok; 90 gün boyunca dilediğiniz gibi gezin.

Fas

Kendine has tarzıyla adeta büyüleyici bir masallar diyarını andıran Fas’ta vizeye hiç ihtiyacınız olmadan 90 gün geçirebilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti

“Afrika’yı merak ediyorum ama rahatıma da çok düşkünüm.” diyenlerdenseniz Güney Afrika Cumhuriyeti tam size göre. Çünkü burası hem çok gelişmiş bir ülke hem de Afrika’nın doğal atmosferi hala daha korunuyor. Vizesiz 30 gün gezebilirsiniz.

Hong Kong

Asya kültürüne merak duyanlar için Hong Kong’da 90 gün boyunca vizesiz dolaşmamız serbest.

Ukrayna

Sınırda vize almak koşuluyla Ukrayna’da 60 gün gezebiliriz.

Moğolistan

Köklerimizi aramak için olmasa da gezmek için Moğolistan’da vizesiz 90 gün kalabiliriz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top