Connect with us

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Fiziksel Aktiviteler

Ordan Burdan

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Fiziksel Aktiviteler

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için hamilelik dönemi egzersizleri pek bir önem taşır.

Her ne kadar kimileri hamilelik boyunca bir hasta edasıyla 9 ay boyunca yatsa da hamilelik dikkat edilmesi gereken ancak hareket zorunluluğu gerektiren bir süreç. Çünkü hareketsiz bir hamilelik hem kilo hem de zor doğum demek.

Elbette ki ”Normalin dışında tehlikeli gebelikler yaşayan anne adayları her egzersizi yapabilir.” demiyoruz. Ancak doktor kontrolünde aktif olmak bebeğin dolayısıyla annenin sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi ve kolay doğum yapabilmesi için oldukça önem taşımakta.

Gün boyu ev içerisinde yaptığınız işler için “ben zaten aktifim” diyemezsiniz. Çünkü bu hareketlilik uzmanlar tarafından egzersiz olarak değerlendirilmemektedir. Konunun uzmanları anne adayları için hamileliğin her ayında yapabilecekleri aktiviteleri belirlemişlerdir

Hamileliğin İlk Ayları

Hamileliliğin ilk haftalarında yani bebek döl yatağına sımsıkı tutunana dek düşük yapma ihtimaline karşı aktivite önerilmez. Bu uyarı dikkate alındıktan sonra anne adayı 12’inci haftadan itibaren fiziksel aktivite programı yapabilir. Bu dönem de karın, sırt ve pelvis gibi bölgelerde bulunan kasların güçlendirilmesi gerektiği için hafif tempolu yürüyüşler, kontrollü aerobik hareketleri kasları gevşetip güçlenmesine yardımcı olacaktır.

3-6 Aylık Dönem

3 -6 aylık döneme girildiğinde sırt üstü yapılan egzersizler bebeğin oksijen alımını azaltabileceğinden yatar pozisyondaki hareketlerden kaçınıp ayak kaslarını çalıştırabilecek aktiviteler yapılmalıdır.

6-9 Aylık Dönem

Kilo artışının başladığı 6-9 aylık dönemde ise hareketleriniz kısıtlanacak rahim kalbe giden damarlara baskı uyguladığından kan basıncınız düşme eğilimi gösterecektir. Bu aylarda da yine sırt üstü uzanmadan dolaşım sisteminin çalışmasına yardımcı olabilecek oturur pozisyondaki hareketler tercih edilmelidir.

Fiziksel aktivite hamileliğin son ayı için oldukça önemli. Çünkü özellikle normal bir doğum gerçekleştirecek olan anne adayları yaptıkları aktivitelerin faydasını kolay doğum yaparak mutlaka alacaklardır.

Hamilelik öncesinde hiç spor yapmamış, günlük hayatında da aktif olmayı sevmeyen anne adayları olabilir. Bu kişiler için özellikle de hareketlerin kısıtlandığı dönemlerde her hangi bir fiziksel aktiviteyi yapmak zor gelebilir ya da buna zaman ayırmaya üşenebilirler. O zaman yapmaları gereken en doğru yöntem ya “Hamilelik Pilatesi” yapılan programlara katılmak ya da hamilelik boyunca düzenli yürüyüşler yapmak olacaktır.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top