Connect with us

Yurtdışı Değişim Programları ile Hayatınızı Değiştirin

Bizden Söylemesi

Yurtdışı Değişim Programları ile Hayatınızı Değiştirin

AFS, EF gibi yurtdışı değişim programları ile yabancı dilinizi geliştirme ve farklı kültürler tanıma şansını yakalayabilirsiniz.

AFS tüm dünya ülkelerinde uygulanan kültürlerarası bir değişim programıdır. Bu program 1947 yılında gönüllüler tarafından farklı kültürdeki insanların birbirlerine karşı ön yargılarının yıkılması, hoşgörü ile dünya barışının sağlanabileceği düşüncesi ile hayata geçirilmiş.

Yurtdışı değişim programları lise öğrencilerinin sınavlara girerek başka ülkelerde yer alan okullara yerleşebilme imkânı sunar.

Afs (YES) değişim programı:

Lise değişim programı çerçevesinde 15-18 yaş aralığındaki programa katılan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı onayında farklı ülkelerde gönüllü ailelerin yanında kalarak lise eğitimlerinin 1 yılını okuyabiliyorlar. Eğer maddi durumunuz yeterli değilse o zaman afs(YES) programını tercih etmelisiniz. Bu programa katılmak için de(YES)adı verilen beş aşamalı bir sınavdan geçmeniz gerekiyor. Sınavda başarılı olursanız hiçbir ödeme yapmaksızın burslu olarak liselere yerleştiriliyorsunuz. Burada ki amaç gidilen ülkenin kültürünü öğrenirken kendi ülkenin kültürünü de onlara tanıtmak.

AFS

Elbette ki eğitim programlarının süreleri 1 yıl ile kısıtlı değil maddi durumu yurt dışında okumaya müsait olan öğrenciler belirlenmiş ücretleri ödeyerek programın içeriğine, okunmak istenen liseye göre 2-4 yıl süre ile de katılım gerçekleşebiliyor. Yani genelde devlet liselerine 1 yıl ve bir kez katılma hakkı tanınırken özel kabul edilen liselerde 2 ve daha fazla yıl okuma ve katılma hakkı sunuyorlar.

Ülkemizden lise değişim programlarına katılım gün geçtikçe artmakla beraber programlara katılım amaçları da farklılık gösterebiliyor. Yani kimi öğrenci sadece lise son sınıfı okuyup mezun olarak gittiği ülkede üniversite eğitimine devam etmek, kimi öğrenci 4 yıl boyunca liseyi yurt dışında okuyup ülkesinde ki üniversitelere sınavsız girebilmek, kimi de yabancı dilini geliştirip farklı bir kültürü deneyimlemek amacıyla bu eğitim programlarını tercih edebiliyor.

EF

EF de tıpkı AFS gibi lise ve ya üniversite düzeyindeki öğrenciler için yurtdışı eğitim ve değişim programı. Ancak bu programın amacı dil eğitimi. Yaklaşık 50 ülkeye düzenledikleri kültürel bir seyahatle öğrenci değişimine olanak sağlayan programla yabancı dilinizi geliştirebilir, farklı ülkelerde farklı dünyaların kapılarını aralayabilirsiniz. EF programında da seçilen gönüllü ailelerin yanında kalabiliyorsunuz ancak dil okullarının ücreti ve masrafları öğrenciler tarafından karşılanıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top