Connect with us

Holi Festivali İle Bahara Merhaba Deyin!

Ordan Burdan

Holi Festivali İle Bahara Merhaba Deyin!

Holi, her yıl Hindu takvimine göre Falguna ayının dolunayı akşamında başlar ve ertesi gün de devam eder. Bu da yaklaşık olarak Şubat ayının sonları ile Mart ayının ortasına kadar olan bir döneme denk gelir. 2019 yılında da Holi Festivali 20 -21 Mart tarihinde gerçekleşecek. Hindistan ve Katmandu gezilerini yirmi yılı aşkın zamandır sürdüren FEST Travel bu yıl da üç geziyle Holi Festivali’ne katılıyor. FEST Travel, Katmandu’yu da kapsayan 13 – 25 Mart tarihlerindeki iki Oeconomica®gezisi ve 13 – 22 Mart tarihindeki FEST Özel Holi Festivali’yle Hindistan gezisiyle baharın gelişini üç farklı rotada kutluyor.

Festivalin ilk akşamı ateş etrafında toplanılıyor ve insanların içindeki kötülükleri yok etmek için dua ediliyor. Ertesi gün ise gulal adı verilen renkli tozlar etrafa atılıyor. Suyla karıştırılan renkler su balonları ya da su tabancalarıyla insanların üzerine saçılıyor.

İyinin kötüye galip gelişi kutlanıyor!

Bu renk cümbüşü festivalin arkasında birçok hikâye olsa da en çok anlatılan hikâyede iyi ve kötünün savaşı var. Festivalin ismini aldığı Holika, iblis kral Hiranyakaşipu’nun kardeşidir. Bu iblis kral beş güçle ölümsüzlük kazanmıştır. Hayvanlar ya da insanlar tarafından; içeride ya da dışarıda; gündüz ya da gece; karada, havada ya da suda; fırlatılan ya da elde tutulan bir silahla öldürülemez. Bu ölümsüzlük kalkanıyla herkese eziyet etmektedir. Bunun üzerine Holika kardeşini öldürmek için Prahlad’a yardım etmeye karar verir. Fakat bu plan Holika’nın ölümüyle sonuçlanır. Bunun üzerine tanrı Vişnu Hiranyakaşipu’yu öldürmeye gelir. Yarı aslan-yarı insan kılığına girerek alacakaranlıkta onunla bir eşikte buluşur. Karada ya da havada olmaması için onu kucağına alır ve aslan pençeleriyle onu öldürür. Böylece iyi, kötüye galip gelmiş olur.

Baharın ve iyinin kötüye galip gelişinin kutladığı, insanların yeni umutlarla dolduğu bu festivalin dışında Hindistan’ın güzelliklerini ve kültürünü de tanyabilceğiniz bu özel fırsatı kaçırmayın!

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top