Connect with us

İstanbul’da Kara Hafta Bizi Bekliyor!

Kültür & Sanat

İstanbul’da Kara Hafta Bizi Bekliyor!

Başlığı okuyunca nabzınız ne kadar yükseldi bilmiyoruz ama evet kara hafta başlıyor! Kasım sert geçecek demişlerdi de inanmamıştık. Sakin olun ve arkanıza yaslanın.

Bu hafta İstanbul’da hararetli bir şekilde polisiye vakalar konuşulmaya başlanacak. Suç mahalli ise Tepebaşı’nda yer alan Pera Palace Jumeirah Hotel.

Önümüzdeki 3 gün boyunca yani 16-17-18 Kasım 2017 tarihlerinde Pera Palace’da cinayet, suç ve casusluk konuları konuşulacak. Oturuma katılacak konuşmacılar arasında ise uluslararası üne sahip polisiye yazarlarından Anthony Horowitz, Charlie Higson, Cengiz Abdullayev, Shari Lapena’nın yanı sıra Alper Canıgüz, Sevin Okyay ve Haluk Şahin gibi önemli Türk yazarlar bulunuyor.

Bu yıl 3.’sü düzenlenecek Kara Hafta Festivali’nin teması ise James Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming. Geçtiğimiz yıllarda Agatha Christie ve Georges Simenon temasıyla gerçekleştirilen festivale tema olarak bu isimlerin seçilmesinin nedeni ise 3 yazarın da yolunun Pera Palace Hotel’den geçmesi ve burada konaklamaları. Zaten Agatha Christie’nin ‘Orient Expresinde Cinayet’ kitabını Pera Palace Otelinin 411 numaralı odasında yazdığını biliyoruz. Hatta bu odaya otel yönetimi tarafından Agatha Christie Odası adı verilmiş ve konaklamaya imkan tanınan odanın içerisi Agatha Christie ruhuna uygun olarak dizayn edilmiş durumda. Ian Fleming ise 1955 yılında gerçekleştirmiş olduğu İstanbul seyahatinde Pera Palace’da konaklamıştır.

3 gün boyunca cinayete ve suça doyacağımız Kara Hafta Festivali’nin yürütme kurulunda Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer ve Metin Celal bulunuyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını yapacak Ahmet Ümit de 18 Kasım Perşembe günü kitaplarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirecek.

Siz de zihninizin gri bölgelerini çalıştırmak, görünmeyeni görmek, Sherlock Holmes şüpheciliğine, Hercule Patriot titizliğine sahip olmak ve elbette Polisiye edebiyata doymak isterseniz ücretsiz olan bu festivale katılabilirsiniz.

Festival hakkında ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz:  https://www.blackweekturkey.com/anasayfa

”Polisiye edebiyatta kazaya yer yoktur.”

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top