Connect with us

Kış Lastiği Almak İçin Sebepler

Ordan Burdan

Kış Lastiği Almak İçin Sebepler

Araba, araba deriz. Arabayı alırız ama araba almakla da bitmez ki… Bismillah demeden araba bir girer muayeneye tamam en iyi ihtimalle 1000 lira masraf kesin çıkar. Sigortası, muayenesi derken aracın masrafı bir yana bir de yaz, kış lastikleri için yapılan masraf bir yana.

Külfet, külfet diye düşünürüz hep. ” Yaz lastiğini kışın kullansak ne olur sanki. Zaten buraya da kar yağmıyor ki, kış lastiği kullanmama da gerek yok” falan filan ve daha neler neler…

Peki, kış lastiği gerçekten şart mı? İşte, kış lastiği almak için sebepler;

Dikkat Kar Lastiği Değil Kış Lastiği

Kış lastikleriyle alakalı galiba en büyük yanılgı, kar yağması durumunda kullanılması gerektiğinin düşünülmesi hatta kar lastiği bile denilmesidir. Oysa bu lastikler kar lastiği değil, kış lastiğidir. Kış lastiğinin yalnızca kar yağdığında kullanılması doğru değil. Kış lastiği yağmur, kar ayırt etmeden kış boyunca kullanılmalı. Hava 7 derecenin altına düştüyse artık kış lastiklerine de gibi ihtiyacımız vardır. Kış lastikleri 0 derecede dahi hem dayanıklılığını hem de yumuşaklığını koruyabilmektedir.

Kış Lastikleri Hayat Kurtarıyor

Kış lastikleri yalnızca kendi canınızı değil, sizinle birlikte birçok kişinin de canının kurtulmasını sağlıyor. Bir aracı hareket ettirmekten de önemli olan aracı durdurabilmektir. Kış lastikleri ise siz frene bastığınızda yaz lastiklerine göre yaklaşık 8 metre kadar önce durmakta. Bu durum ise birçok mal ve can kaybının önlenmesini sağlamakta.

Tasarrufta Bir Yere Kadar

Bazı sürücüler kış lastiklerini birer maddi külfet olarak görerek, kış lastiklerini almamakta. Ancak kış lastikleri birer maddi külfet değil, aksine bir can kurtarıcıdır. Sürücüler bunun bilincinde olmaları halinde kış lastiklerini de birer maddi külfet olarak görmemeye  başlamış ve kış lastiklerini zamanında alarak yaz gelene değin kullanıyorlar.

Zincir Varken Kim Takar Kar Lastiğini

Evet, bazı sürücülerimiz de tam olarak bu şekilde düşünüyorlar. “Zincir varken kim takar kar lastiğini” zincir daha uygun fiyatlı bir çözüm olabilir. Ancak zincirin yalnızca acil durumlarda kullanılması doğrudur. Onun dışında zincir kullanmak kış ayları için bir çözüm değildir. Bilhassa buzlanma olan yollar, dik, eğilimli ve virajlı dağ yolları zincir kullanımı için hiç de uygun değildir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top