Connect with us

Masal gibi afiş: Türk İşi Dondurma

Kültür & Sanat

Masal gibi afiş: Türk İşi Dondurma

Can Ulkay’ın yönettiği, Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu yazdığı, yaşanmış bir hikayeden esinlenilerek sinemaya uyarlanan Türk İşi Dondurma filminin afişi yayınlandı. Film, Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Will Thorp gibi yerli ve yabancı yıldızları bir araya getiriyor. Dram ve komedi öğelerini dengeli bir şekilde harmanlayan filmin duygusunu yansıtan masal gibi afiş Emre Erdem tasarladı. Emre Erdem ve 70×100 ekibinin tasarladığı afiş, 12 ayrı alternatif arasından seçildi.

Türk İşi Dondurma filmi, tek istedikleri memleketlerine dönmek ve ülkelerini pençesi altına alan savaşa binlerce kilometre uzaktan bakmayıp ellerinden geldiğince dayanışma göstermek olan biri dondurmacı diğeri deveci iki Türk’ün hikayesini anlatıyor. İşte filmin masal tadında afişi…

Afişteki her rengin ayrı bir anlamı var

Afişte oyuncular dönemin Avustralya’sında kullanılan etkileyici kostümleriyle yer alıyor. Aynı zamanda da savaşın acımasızlığını anlatan çatışma sahneleri izleyicin dikkatini çekecek şekilde afişe konumlandırıldı. Afiş için turkuaz, sarı ve kırmızı tonlu bir renk skalası tercih eden Emre Erdem; “Turkuaz, filmin baş rollerinde yer alan Türkleri temsil ederken sarı tonlar Avustralya coğrafyasını, kırmızı ise filmin dram öğelerini tanımlıyor. Filmin en önemli karakterlerinden birisi olan dondurma arabası afişteki yerini al Türk bayrağı ile birlikte aldı” diyerek afişte kullanılan öğeleri anlattı.

İki kafadarın gurbette, memleketlerinden binlerce kilometre ötede verdikleri yaşam mücadelesini merkeze alan film, bu sırada Osmanlı İmparatorluğu’nun girmek zorunda kaldığı 1. Dünya Savaşı’na milliyetçi duygularla destek olabilmek için çırpınışlarına odaklanıyor. Sarsıcı konusuyla savaşın en acı yüzünün altını çizen Turkish’i Dondurma, Mehmet ve Ali’nin birbirleriyle ve dillerini az bildikleri yabancı bir diyarda çevreleriyle ilişkilerine mizah ögeleri de katmayı ihmal etmiyor.

15 Mart’ta Vizyonda

AYLA’nın yönetmeni Can Ulkay’ın yönettiği, Fahir Atakoğlu’nun müziklerini yaptığı filmde Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ile birlikte Will Thorpe başrolleri paylaşırken, oyuncu kadrosunda Caner Kurtaran, Marleen Mathews, Tristan Alexander, James Farley, Alma Terziç, Carl Warthon bulunuyor. Dijital Sanatlar’ın yapımcılığını üstlendiği Turkish’i Dondurma, 15 Mart’ta CGV Mars Dağıtım aracılığıyla vizyonda.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top