Connect with us

Memleketten Gelen Anne Babayı İstanbul’da Gezdirme Rehberi

Ordan Burdan

Memleketten Gelen Anne Babayı İstanbul’da Gezdirme Rehberi

Ana kucağından, baba evinden kopup geldiniz İstanbul’a… Kimi bir yurda yerleşti, kimi arkadaşlarıyla ev tuttu, kimi okumaya değil çalışmaya geldi kendi evini tuttu; ama bir şekilde herkes İstanbul’da kendi ayakları üstünde durmayı öğrendi.

Arkasından seslenen annesi olmadan, omzunun üstünden baktığında onu hep kolladığını bilen babası olmadan… Şimdi sıra anne babaya vefa borcunu ödemeye ya da ödemeye çalışmaya geldi.

Hep anne babalarımız bizi yedirip içirip gezdirecek değil ya, işte size memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirme rehberi!

KIZKULESİ EFSANESİ

Memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirme rehberi tabii ki de İstanbul’un sembollerinden biri olan Kızkulesi’nden başlıyor. Birçok efsaneye konu olan Kızkulesi, büyüleyici atmosferi ile İstanbul’a adım atan herkesin görmesi gereken tarihi bir güzellik… Üsküdar sahilde, Kızkulesi’nin tam karşısından kalkan teknelerle bu tarihi mekana ulaşabilir, anne ve babanızla bu tarihi ve büyüleyici ortamda güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

GALATA KULESİ’NDEN PANOROMİK İSTANBUL MANZARASI

Gelelim güzel İstanbul’un güzelim sembollerinden biri olan Galata Kulesine… Memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirmek için buradan daha iyi bir ikinci durak olamaz diye düşünüyoruz.  İstanbul Boğazı’nı ve Haliç’i panoramik olarak seyredebileceğiniz ve deyim yerindeyse İstanbul’a doyabileceğiniz bu tarih kokan mekana bayılacaksınız. Beyoğlu’nda bulunan Galata Kulesi, en az manzarası kadar güzel, fotoğraf makinenizin yanınızda olduğundan emin olun ve ailenizin bu mutlu anını Galata Kulesiyle ya da manzarasıyla taçlandırmayı unutmayın!

BAYLAN’DA KUP GRİYE YEMEDEN OLMAZ

O kule senin, bu kule benim gezdik dolaştık, şimdi biraz enerji depolama zamanı. Memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirme rehberi tatlı durağına hepiniz hoş geldiniz! Baylan Pastanesi… Bu klasik lezzet tam anne babalar için desek, yalan söylemiş olmayız! Ama tabii bu şahane lezzeti bir kez daha tatmak için, anne babayı bahane ediyoruz desek de yalan söylemiş olmayız Kadıköy’ün klasikleşmiş pastanelerinden Baylan’ı ziyaret edip spesiyallerinden Kup Griye yemeden kimse İstanbul’u biliyorum diye gezmesin.

ORTAKÖY’DE KUMPİRE DOYUN

Eee, öyle kuru kuru sadece tatlıyla olur mu dediğinizi duyar gibiyim, o yüzden memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirme rehberinde ikinci yemek durağımız muhteşem kumpirleri için Ortaköy oluyor! Kumpir ve waffle kokuları arasında İstanbul’un incilerinden biri olan Ortaköy sahilinin keyfini çıkarabilir, Ortaköy Cami’yi arka plana alıp boğaz manzaralı harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

BOĞAZ HAVASI ALIN

İstanbul demek Boğaz demek, Boğaz demek İstanbul demek! Birbirini tamamlayan iki kelime artık İstanbul ve Boğaz! O yüzdendir ki eğer memleketten anne baba gelmişse hiç vakit kaybetmeden bir Boğaz turu yapmak şarttır. Güzelim Boğaz manzarasına eşlik eden tarih dolu kıyılar ve simitlerinizi paylaşacağınız martılar ile İstanbul bir daha gözünüze hiç aynı gelmeyecek.

ADA VAPURU YANDAN ÇARKLI

Hazır deniz havası almışken kendimizi Ada Vapurunun sallantılarına bırakalım, memleketten gelen anne babayı İstanbul’un kalabalığından bir nebze de olsa uzaklaştırmak için Adalar’dan daha iyi bir seçenek olamaz. Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edebilir, Heybeliada’da her biri müze niteliğinde olan evlerin arasında dolaşabilir, ya da birçok adayı birden görebileceğiniz Ada Turlarına katılabilirsiniz. Biraz yeşillik, çokça huzur, işte size ada keyfi…

BELGRAD ORMANINDA OKSİJEN DEPOLAYIN

Tertemiz deniz havası almışken, bir de orman havası alalım tam olsun! Memleketten gelen anne babayı İstanbul’da gezdirme rehberini Belgrad Ormanları’nda güzel bir sabah yürüyüşü ile oksijene doyarak sonlandırıyoruz.  Şimdiden İstanbul’un ve aile olmanın keyfine birlikte varabileceğiniz güzel günler geçirmeniz ve güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle…

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top