Connect with us

Pera Müzesi Film Programı: Geçen Yıl Marienbad’da

Kültür & Sanat

Pera Müzesi Film Programı: Geçen Yıl Marienbad’da

Pera Film’in zaman kavramına çoklu bir bakış sunmayı amaçlayan Zaman Dilimlerifilm programı 17 Mart’a kadar devam ediyor. Program kapsamında yönetmenliğiniAlain Resnais’nin üstlendiği, 1961 yapımı “Geçen Yıl Marienbad’da” filminin restore edilmiş yeni versiyonu, Türkiye’de ilk kez Pera Film’de sinemaseverler ile buluşuyor.

Pera Film’in, müzede devam eden Zaman Değişmeli sergisi kapsamında sunduğu Zaman Dilimleri başlığı taşıyan program, kült filmlerden belgesellere, bilim kurgu klasiklerinden yakın zamanda ses getirmiş yapımlara kadar geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor. Seçkide,yönetmenliğini Alain Resnais’nin üstlendiği “Geçen Yıl Marienbad’da” filmi öne çıkıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödüllü alan yapım, restore edildikten sonraTürkiye’de ilk kez Pera Film perdesine yansıyor. Programda ayrıca Zaman Değişmelisergisi sanatçılarından Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlaklığa odaklandığı“i.Mirror” sinemaseverler ile buluşuyor. 17 Mart’a kadar devam eden programda izlenebilecek diğer yapımlar arasında, Ulrike Ottinger’in Berlin Üçlemesi’nin ikinci filmini oluşturan “Ucube Orlando”; Andrzej Żuławski’nin yasaklanan ve yıllar sonra kayıp sahneleri yeni görüntüler ve dış ses anlatımıyla tamamladığı “Gümüş Küre”; Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden biri olarak anılan “Dünyada Bir Gece” ile Benny ve Josh Safdie kardeşlerin yönetmen koltuğunu paylaştığı “Soygun” bulunuyor.

Kostümlerini Coco Chanel tasarladı!

Zaman Dilimleri film programı kapsamında gösterime giren ilk film “Geçen Yıl Marienbad’da”, Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Alain Resnais imzasını taşıyor. Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel’in kostümlerini tasarladığı filmde, Delphine Seyrig tarafından giyilen siyah şifon elbise “Marienbad elbisesi” olarak biliniyor. Yönetmen Ulrike Ottinger’in, cinsiyet kalıplarını sorgulayan filmi “Ucube Orlando”, arzu, korku, delilik, zalimlik gibi duyguları öne çıkartan beş ayrı bölümden oluşuyor. Seçkide yer bulan Andrzej Żuławski’nin “Gümüş Küre” filmi, yönetmenin en önemli yapımlarından biri olarak öne çıkıyor. Film, yeni bir medeniyet kurmak için dünyayı terk eden bir grup astronotun hikayesine odaklanıyor. “Dünyada Bir Gece”, Gena Rowlands, Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl, Beatrice Dalle ve Roberto Benigni gibi uluslararası oyunculardan oluşan zengin bir kadroyu barındırıyor. Benny Safdie ve Josh Safdie’nin yönetmen koltuğunu paylaştığı yapım “Soygun” gerçeklik ve coşku dolu sinematik bir deneyim sunarken, Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı “i.Mirror” ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği filmi “Sis ve Pus”seçkinin son filmlerini oluşturuyor.

Gösterim Programı

6 Mart Çarşamba 19:00

Ucube Orlando (126’) (Freak Orlando)

9 Mart Cumartesi

15:00 i.Mirror + Sis ve Pus (74’) (i.Mirror + Haze and Fog)

10 Mart Pazar

15:00 Geçen Yıl Marienbad’da (94’) (Last Year at Marienbad)

13 Mart Çarşamba

19:00 Gümüş Küre (166’) (On the Silver Globe)

16 Mart Cumartesi

17:00 Soygun (101’) (Good Time)

17 Mart Pazar

17:00 Dünyada Bir Gece (128’) (Night on Earth)

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top