Connect with us

Piyanonun Dahi Prensi Maksim Mrvica CRR’de!

Kültür & Sanat

Piyanonun Dahi Prensi Maksim Mrvica CRR’de!

Dünyanın en başarılı Hırvat müzisyenlerinden piyanist Maksim Mrvica,New Silk Road /Yeni İpek Yolu albümünün dünya lansmanı kapsamında, 20 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sahne alacak.

8. Sezondan Hemen Önce Game Of Thrones Yorumu Dünyanın en çok satan klasik – crossover piyanisti unvanına sahip Maksim Mrvica, CRR’de vereceği konserde; Nisan ayında 8. ve son sezonu yayına girecek olan Game Of Thrones’un tema müziğinin de bulunduğu yeni albümünden eserler icra edecek. Sanatçının yaşadığı Hırvatistan, dünyanın en çok izlenen dizisi unvanına sahip Game of Trones’un çekildiği üç ülkeden biri.

 

3 Kıtada 60 Şehir

Sanatçı New Silk Road turnesi kapsamında, aralarında Sydney, Seul, Pekin ve Şangay’ın da bulunduğu pek çok şehirde biletlerin günler öncesinden tükendiği konserler verdi. Mrvica’nın,New Silk Road turnesinde 3 kıtada 60 şehir yer alıyor. Konser biletleri 110 – 80 – 60 ve 40 TL olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

İlk Konserini 12 Yaşında Verdi

Klasik Müziğin dahi Prensi olarak anılan Maksim Mrvica, Hırvatistan’da doğdu. 9 yaşında Marija Sekso’dan piyano dersleri almaya başladı. Aynı yıl İlk halka açık performansını, üç yıl sonra ise ilk konser performansını gerçekleştirdi. Maxim Mrvica, 1990’da başlayan savaşın müzik kariyerini engellemesine izin vermedi ve müzik eğitimine devam etti.

Birinciliklerle Dolu Eğitim Hayatı

Arturo Benedetti Michelangeli’nin öğrencisi olan Profesör Vladimir Krpan’ın öğrencisi olarak beş yıl boyunca Zagreb’deki Müzik Akademisinde öğrenim gördü. Ardından Budapeşte’de Franz Liszt Konservatuvarı’nda bir sene geçirdi ve o yılNicolai Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 2000’de Igor Lazko ile çalışmak için Paris’e gitti ve 2001’de Pontoise Piyano Yarışması’nda yine birinci oldu.

Markaların Aranan Yüzünden Platinyum Albüm Hırvatistan’a döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılandı; kısa bir süre sonra büyük başarı getirecek Gestures isimli ilk CD’sini kaydetti. Kısa süre içinde Mrvica uluslararası müzik piyasasının da dikkatini çekti ve birçok önemli isim onunla ilgilenmeye başladı. 2003’te EMI Classics’den The Piano Player isimli albümü çıktı ve başta Asya olmak üzere uluslararası planda başarılı oldu. Albüm Singapur, Malezya, Endonezya ve Çin’de altın, Tayvan ve Hırvatistan’da platinyum ve Hong Kong’da çifte-platinyum statüsüne ulaşmıştır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top