Connect with us

Ramazan geldi hoşgeldi!

Öne Çıkanlar

Ramazan geldi hoşgeldi!

İftar saatlerinin kollanacağı, ezanı duymak için herkesin dikkat kesileceği bir Ramazan Ayı daha geldi. Bütün bir yıl boyunca her gün istediğimiz gibi yiyip içmenin verdiği rahatlığın kıymetini bilirken sağlık açısından da bünyemizi dinlendirmek amacıyla oruç tutmamızın hepimizin üzerindeki etkisi yadsınamaz.

Dünyanın her yerinde farklı saatlerde açılan oruç için dakikalarla bile ölçülen ayrımlar bulunuyor. Aynı şehirdeki herkes aynı anda açıyor olsa bile ülkenin bir ucundaki şehirde başka ve hatta yan yana olan şehirlerde bile başka saatlerde olabiliyor.

Elbette Van ile İstanbul iftar vaktinin değişmesinde coğrafi olarak mevcut farkların etkisi bulunuyor. Van daha Doğu’da olduğu için orada güneş daha erken doğuyor ve daha erken batıyor. Bu sebeple de hem sahur hem de iftar vakti daha erken zamanlarda oluyor. Ancak İstanbul daha batıda yer alıyor ve gün doğumu ile gün batımı daha geç olduğu için İstanbul iftar vakti Van iline göre daha geç bir zamana denk geliyor.

Bu durumda gurbetçilerimizi ve saat farkını göz önünde bulunduracak olursak Berlin iftar vaktini, Köln iftar vaktini, Hamburg iftar vaktini hem Türkiye’den, hemde birbirlerinden farklı zamanda açıyor

Geçtiğimiz senelerde yaz aylarına denk gelen Ramazan Ayı’nın bu kez bahar mevsiminin son ayına gelmiş olması da biraz daha oruç tutacak olanları rahatlatıyor. Günler hala uzun olsa da bu etki yaz aylarındaki kadar fazla hissedilmiyor.

İftar vakti dendiği zaman yalnızca bir zamanlama planı da akıllara gelmiyor. İhtiyaç sahiplerinin kendilerinden daha iyi durumda olan insanlardan bir yardım eli alması, iyi durumda olanların açlık ve susuzluk ile mücadele edenlerle empati kurabilmesi de Ramazan Ayı’nın en mutlak faydalarından biri oluyor.

Bu sebeple de Ramazan Ayı’nda insanlar sık sık birbirlerini evlerine davet ediyor, ellerinde olanı ihtiyaç sahipleri ile paylaşıyor ve bu sayede de çok daha iyimser bir atmosfer ortaya çıkıyor. Yani Ramazan Ayı yalnızca bedensel sağlığımıza değil aynı zamanda ruh sağlığımıza da iyi geliyor.

Siz de İstanbul, Ankara, İzmir ya da Hamburg iftar vakti için iftar saatlerini takip edemede mutlaka zorlanıyorsunuzdur. Sizler için takip edebileceğiniz bir platform hazırladık. https://www.iftarsaatleri.co adresinden dünyadaki tüm bölgeleri rahatça takip edebilirsiniz.  Böylelikle hazırlamanız gereken sofralara yemekleriniz sıcacık, leziz ve stressiz bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz sofranın telaşı yalnızca lokmalarınızda olsun. Yaşadığınız ildeki iftar vaktini siz de hemen öğrenin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top