Connect with us

Sakıp Sabancı Müzesi, baharı coşkuyla karşılıyor!

Kültür & Sanat

Sakıp Sabancı Müzesi, baharı coşkuyla karşılıyor!

15. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez bir bahar festivali gerçekleştiren Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, ziyaretçilerinin yoğun talepleri doğrultusunda yeniden baharı bir güne sığdırmaya hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturmanın yanında “Müzede Yoga”, “Müzede Caz”, “Müzede Suare” etkinlikleri, açıkhava tiyatrosu, çocuklar ve yetişkinlere yönelik eğitim programları, konser, seminer ve konferanslarla ziyaretçilerine çok yönlü bir müzecilik ortamı sunan SSM, 12 Mayıs Cumartesi günü de 7’den 70’e herkese hitap eden programıyla gün boyu sürecek bir şenliğe ev sahipliği yapacak.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin geleneksel etkinliklerinden “Müzede Yoga” ile başlayacak programda Cihangir Yoga eğitmenleri yönetiminde her seviyeden katılımcıya açık yoga seansı gerçekleştirilecek.

Program kapsamında çocuklar gün boyu farklı atölyelere katılarak doğayla iç içe bir gün geçirecek. Sokak performanslarıyla tanınan Uninvited Jazz Band, saat 10.00’dan itibaren gün içinde farklı zamanlarda swing ve blues parçalardan oluşan 4 konser verirken; Bora Çeliker Blues Band de 1940’lardan günümüze blues ve benzeri müziklerden örneklerin yanı sıra funk ve rock ‘n’ roll klasiklerini seslendireceği farklı saatlerde 2 konser verecek. Program, Yüksek Mimar Büke Uras’ın Sakıp Sabancı Müzesi’nin ana binası olan At’lı Köşk’ün mimarı Edoardo de Nari üzerine bir söyleşisiyle devam edecek.

Atlı Köşk’teki etkinliklerin de yer aldığı program kapsamında dileyen ziyaretçiler, Sabancı Ailesi’nin yıllar boyunca yaşadığı Atlı Köşk’ün bir “ev-müze” olarak ev sahipliği yaptığı koleksiyonlar, SSM koleksiyon yöneticileri Ayşe Aldemir Kilercik ve Hüma Arslaner ile konservatör Nurçin Kural Özgörüş ‘ün rehberliğindeki “Koleksiyon Buluşmaları”nda anlatılacak.

Başta Lindy hop olmak üzere jazz müziğin altın çağı olarak adlandırılan swing dönemine ait danslara adanmış Swing İstanbul Dans Stüdyosu da danslarıyla festivale renk katacak. Festival, büyülü Boğaz manzarasını Latin ritimleriyle buluşturacak “Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars” konseriyle sona erecek.

Festivalin bu yılki destekçileri arasında Carrefoursa, Cihangir Yoga, Birlikte Güzel, Gülor Şarapçılık, Julius Meinl, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yer alıyor.

Detaylı bilgi için; www.sakipsabancimuzesi.org

* Tüm etkinliklere katılım müze biletiyle ücretsizdir.

Program:

09:00 – 10:00 Müzede Yoga
10:00 – 17:30 Çocuk Atölyeleri
10:00 / 11:00 / 14:30 / 17:00 Uninvited Jazz Band
11:30 – 12:30 Y. Mimar Büke Uras ile Atlı Köşk’ün Mimarı Edoardo de Nari Üzerine Söyleşi
13:00 – 14:00 / 15:30 – 16:30 Bora Çeliker ile Blues
15:00 – 16:00 Koleksiyon Buluşmaları
17:00 – 19:00 Swing İstanbul
19:30 – 21:00 Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top