Connect with us

“Şimdi Neredeler” Röportaj Serisi: Mansur Ark

Kültür & Sanat

“Şimdi Neredeler” Röportaj Serisi: Mansur Ark

90’lı yılların en önemli şarkıcılarından biri olan Mansur Ark, neşeli şarkıları ve eğlenceli danslarıyla zamanın parlayan isimlerinden oldu. ‘Maalesef’, ‘Yarim’, ‘Sana Demedim mi’, ‘Gazla Gitsin’ gibi başarılı işlere imza atan Ark’ın şarkıları hala ezbere söyleniyor. Redbull.com’da yayınlanan röportaj serisi ‘Şimdi Neredeler’in son konuğu olan Mansur Ark, özgün tarzının oluşum sürecini, müziğe başlangıcını ve sonrasını Melis Danişmend’e anlattı.

‘Müziğe kasetçide çalışarak başladım’

Babasının Libya’dan genç yaşta Mersin’e göçtüğünü anlatan Mansur Ark, çocukluğundan beri smooth jazz, R&B, funk gibi müziğin çeşitli janralarıyla ilgili olduğunu belirtiyor. Tarzını R&B olarak tanımlayan Ark, “Mersin’de partilerde DJ’lik yapıyordum, bir yandan kasetçide çalışıyordum. Müzik ve dansa yatkındım. 1987’de ilk eşimle tanışıp evlendim ve onunla Almanya’ya gittim. Eniştem Almanya’da Sony Music’te pazarlama yöneticisiydi. B.G. The Prince of Rap, London Beat, London Boys’la tanıştım, onların partilerinde kimisine koreografi yaptım, kimisinin arkasında dans ettim. Ama şarkı yapmak yoktu henüz. Keyboard aldıktan sonra heyecanla şarkılar yapmaya başladım” sözleriyle anlatıyor müziğe başladığı dönemi.

Daha sonra eşinden ayrılan ve kendisini müziğe verdiğini belirten Ark, keşfedilme ve ilk albüm sürecini şu sözlerle anlatıyor: “Ablam aracılığıyla Bay Müzik şirketinden Naci Bayşu ile tanıştım. Almanya’dan Türkiye’ye döndüm ve 1997’de ilk albümü çıkarttık.Tepkiler çılgın gibiydi, çok güzeldi.”

‘Maalesef’in klibi yayınlanınca sokağa çıkamaz oldum’

Müziğinin yanı sıra sempatik tavırları ve eğlenceli danslarıyla da dikkat çeken Ark, ilk klibi ‘Maalesef’in başarısındaki payını şöyle anlatıyor: “Yaptığım tarz, kıyafetim, şarkının groove’unun bana verdiği enerji tamamen klibe yansıdı. Aslında bu ikinci klipti. Maalesef’e önce başka bir klip çekildi. İlkini beğenmedim ve daha kendim olduğuma inandığım bir klip çektik. Çok şükür çıkar çıkmaz insanlar da beğendi. Sokağa çıkamaz oldum. Her şey mucize gibiydi. Bir şeyi beklemişsin, hayal etmişsin, plan yapmışsın ve öyle olmuş.”

Şarkının isminin çoğunluk tarafından ‘İnadı Bırak’ olarak bilindiğini söyleyen Ark, karmaşıklığı şu şaka yollu sözlerle açıklıyor: “Geliyor ‘İnadı Bırak’ diyor adam, ‘Maalesef’ diyorum, ‘Abi ne maalesefi, süper olmuş’ diyor, ‘Yok şarkının ismi’ diyorum.”

Daha sonra dizilerde, reklamlarda ve filmlerde rol almaya başlayan Ark, 1999 yılında ‘Öğrendim’ isimli ikinci albümünü yayınladı.Ark, ilk albümde elde ettiği başarıyı diğer albümlerinde yineleyemese de sahne hayatına aktif olarak devam ediyor.

Müzik hafıza için mıknatıs gibi bir şey, 20-30 yıl öncesine götürür’

Günümüzdeki 90’lar şarkılarının yeniden revaçta olmasını ise şöyle açıklıyor: “O zaman 10 yaşında olanlar şu an iş sahibi olmuş, çoluk çocuğa karışmış. Bu şarkılar onlara gençliklerini, çocukluklarını hatırlatıyor. Müzik de öyle yapışkan bir şeydir. Hafıza için mıknatıs gibi, koku gibi bir şey. Bir anda seni 20-30 yıl öncesine götürüyor. Tabii ki en güzel zamanları o insanların. Sorumlulukların olmadığı keyifli bir dönemi hatırlatıyor.”

RedBull.com’da yayınlanan ‘Şimdi Neredeler’ röportaj serisinin son konuğu olan Mansur Ark’ın röportajının tamamı https://www.redbull.com/tr-tr/simdi-neredeler-mansur-arkadresinde.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top