Connect with us

Spor mu? Evet evet ona da Pazartesi başlıyorum

Öne Çıkanlar

Spor mu? Evet evet ona da Pazartesi başlıyorum

Sporda aynı diyet gibi “Bak bu pazartesi başlayacağım göreceksin” yalanıyla hep ertelenir. ”Yalanı” derken kendimize, bedenimize söylediğimiz bir çeşit bahane aslında. Spora başlamak istediğimiz doğrudur da sadece zaman ayıramayız.

Aslında herkesin gönlünde yatan bir spor vardır. Kimi futbolcu olmak ister kimi yüzücü, kiminin gönlünde tenisçi olmak yatar kiminin basketbolcu. Spor dalları farklı olsa da herkesin ortak noktalarından biri fit bir görünüme sahip olmaktır.

Ancak pek çok kişiye ”Neden spor yapmıyorsunuz?“ denildiğinde iş hayatı, gündelik işler, sıkıntılar, çocuk, zaman sorunu gibi çeşit çeşit bahaneler sunabilirler.

Ama bazıları da vardır ki gerçekten spora başlamayı çok ister ancak nereden başlayacağını bilemez.

Peki aslında ne yapmalı?

Öncelikle sporu zayıflamak vs. gibi sebepler için kısa süreli değil bir yaşam biçimi olarak hayatınıza almanız gerektiğini kabul etmekle başlayabilirsiniz. Elbette ki form tutmak ve formda kalabilmek de bir hedeftir. Bu vücut sizin eğer kendinize günde 1 saat bile olsa zaman ayıracak vakit bulamazsanız o da yaşlandığınızda size karşılığını veremeyecektir.

İlk adım hangi sporu yapmak istediğinize karar vermeniz. Ama tabi yaşınızı da göz önünde bulundurarak milli bir sporcu olma hayaline girmeyin. 🙂 

İstediğiniz ve yapabileceğine inandığınız sporu belirledikten sonra ki adım ise tıbbi kontrollerinizi yaptırmak olmalı ve bu adımın hayati değer taşıdığını unutmamak gerekir. Spor yapabileceğinize dair doktor onayı aldıktan sonra bu sporda hedefinizi belirleyebilirsiniz. Bir spor çantası hazırlamak, bir yürüyüş veya koşu ayakkabısı almak bile sizi motive edecektir.

Hangi sporu seçtiyseniz yani bisiklet, yüzme, aerobik, fitness, yürüyüş veya koşu olabilir. Bu aktivitelerin bazıları için spor salonuna gidebilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Uygun saat, mesafe ve kaç günde bir yapacağınız konularını planlamalı ve plana sadık kalmaya özen göstermelisiniz. Elbette ki yapabileceğiniz minik hedeflerle başlamak hem sizi zorlamayacak hem de vazgeçmeniz için bir sebebiniz olmayacaktır.

Koyduğunuz bu hedefleri başardığınızda mutlu olacak mutlu oldukça daha fazla yapmak isteyeceksiniz. Gün gün spora ayırdığınız saati belirlediğiniz mesafeyi arttırabilirsiniz. Ancak diyelim ki belirlediğiniz hedefi yapamadınız o zaman mesafeyi ve ya günü azaltmaktan çekinmeyin. Zira kimseyle yarış haline değilsiniz.İradeli davranıp sporu bir mecburiyet ya da eziyet olarak değil de eğlenceli ve sizi rahatlatan bir aktivite olarak kabul ederseniz bu işi başarmışsınız demektir.

      

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top