Connect with us

Yaza Fit Girmek için Basit Ama Etkili 8 Tavsiye

Yaşam

Yaza Fit Girmek için Basit Ama Etkili 8 Tavsiye

Fazla kilolarınızdan kurtulmak ya da daha fit bir vücutla yaz aylarına merhaba demek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu 8 adımı uygulayarak kısa sürede istediğiniz sonuçları almaya başladığınızı göreceksiniz.

Bol Bol Su İçin

Bol bol su için

Konu sağlık olunca herkesin söylediği gibi su çok önemli. Günlük yeterli miktarda su içmek vücudunuzun çalışma hızından, toksinleri uzaklaştırmasına kadar her fonksiyonu etkiler. Gün içerisinde sayısını bile hatırlayamadığımız sayıda çay-kahve içmek kültürümüzün neredeyse vazgeçilmez bir parçası. Bu nedenle herkes “su içmedim ama bir demlik çay içtim” diye düşünüyor. Bu son derece yanlış bir düşünce aslında çünkü çay, suyun yerini tutmaz.  Sadece günde 2- 3 litre su içerek daha fit bir vücut için ilk adımı atmış olursunuz.

Yeterince Uyuduğunuza Emin Olun

Evet, uykunun da kilo üzerinde büyük bir önemi var. Gece düzenli uyumayan, sürekli uykusuz gezen insanların obezite olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir veri. Bu nedenle her gün verimli bir uyku çekmeye ve en az 8 saat uyumaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede vücudunuz büyüme hormonu gibi salgılaması gereken bütün hormonları salgılayacak ve dinlenmiş bir şekilde uyanacaksınız. Ertesi gün de daha fazla yağ yakmaya hazırsınız demektir.

Ufak Egzersizlerle Başlayın

Kilo vermek ya da fit olmak için illaki spor salonlarında ter dökmenize gerek yok. Evinizde, parkta, bahçede yapabileceğiniz basit egzersizler ile kan dolaşımınızı hızlandırabilir bu sayede yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Eğilip kalkarak, su şişelerini ağırlık olarak kullanarak da gayet güzel spor yapabilirsiniz.

Yürüyüşe Bir Şans Tanıyın

 

Birçok insan günlük aktivitelerini yaparken ne kadar yürüdüklerini fark etmezler. Bu nedenle öncelikle akıllı telefonunuza bir adım sayma uygulaması yüklemekle başlayın. Gün içinde spor yapmadığınızı düşündüğünüz anlarda bile ne kadar adım attığınızı görmek sizi motive edecektir. Daha sonrasında belki işe giderken otobüsten bir durak önce inebilir ya da direkt işe yürüyerek gitmeyi deneyebilirsiniz.

Sabah Kahvaltısını Önemseyin

Bütün koşuşturmanızda iş yerinde size ne enerji verecek? Tabi ki sabah kahvaltınız! Bu nedenle günün ilk öğününe büyük önem göstermelisiniz. Enerji verici ve sağlıklı bir kahvaltı her besin grubundan yiyecek içermeli fakat protein ağırlıklı olmalıdır. Proteini yumurta, peynir, süt gibi hayvansal gıdalardan alabileceğiniz gibi, vegan besleniyorsanız quinoa, soya ya da kuruyemişlerden alabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı yapmadan evden çıkmamaya özen gösterin.

Doğalını Tercih Edin

İşlenmiş gıdalar size hem kilo aldırır hem de sağlığınızı tehdit eder. Bu nedenle işlenmiş gıdalardan uzak durun. Et yemek istediğinizde et yerine sosis yemek son derece yanlış bir karar olacaktır çünkü sosis işlenmiş bir gıda. Bunun yerine besini, mümkün olduğunca doğadaki haliyle tüketmeye çalışın.

Ara Öğünler Ekleyin

Akşama kadar hiçbir şey yemeden çok acıkmış bir şekilde sofraya oturursanız, normalde yediğinizin iki katı yemek yiyebilirsiniz. Bu nedenle gün içinde sık sık atıştırmaya dikkat edin. Kuruyemişler bu noktada en önemli yardımcınız olabilir. Bu sayede asla kendinizi çok aç hissetmeyeceksiniz ve yemeğe oturduğunuzda kendinizi kaybetmeyeceksiniz.

Meyvelere Dikkat Edin

Özellikle ara öğünlerde meyve tüketmek kan şekerinizi yükselteceği için daha çok acıkmanıza neden olabilir. Vitamin ve sağlık deposu meyvelerin tüketilebileceği en iyi zaman, sabah kahvaltısıdır. Diğer öğünlerde size faydasından çok zararı dokunacaktır.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top