Connect with us

Ailenize katılacak bebek öncesi hamilelik eğitimleri

Öne Çıkanlar

Ailenize katılacak bebek öncesi hamilelik eğitimleri

Doğum öncesi katılabileceğiniz eğitimlerle sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilir doğum sonrası bebek bakımı konusunda bilinçli olabilirsiniz.

O müthiş haberi aldınız! artık hamilesiniz ve hayatınıza yeni bir fert daha katılacak. İlk heyecanlar, tebrik mesajları ve kutlamaları atlattıktan sonra girdiğiniz yeni süreçte “ nasıl bir anne olacağım? Ne yemeliyim? Nasıl davranmalıyım? “Gibi soruların kafanızı kurcalaması oldukça normaldir. Çünkü hamileliğin vücudunuza yaptığı hormonal ve psikolojik değişiklikler duygu geçişleri yaşatabilir dolayısıyla da kendinizi çaresiz ve yalnız hissetmeniz mümkün

Aile büyüğü önerileri olmazsa olmazımız.

Bunun yanı sıra aile büyüklerinin kendi hamileliklerinden verdikleri örnekler, çevreden gelen öneriler derken kendinizi her kafadan bir sesin çıktığı bir ortamda bulabilirsiniz. Ancak her hamilelik farklıdır ve her hamilelilik özeldir. Bu sebeple işi profesyonel ellere bırakmak doğru ve yerinde bir karar olacaktır.

Yapmanız geren hamilelik eğitimi veren merkezlere vehamileliya hastanelere başvurmak olmalıdır.

Peki, bu merkezlerde ne tür eğitimler veriliyor?

Eğitimler, anne ve baba adaylarının doğum öncesi ve sonrasında karşılaşabilecekleri durumlar konusunda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenir. Anne adayları sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve bilinçli bir anne olabilmek için eğitimlere katılarak hem kendilerini güvende hissedecek hem de kafalarına takılan sorunları çözmekte zorlanmayacaklardır. Bu eğitimler anne adaylarının yaşadığı tekil ya da çoğul gebeliklere ve gebelik haftalarına göre düzenlenir.

Eğitimlerde:

 1. Hamilelikte yaşanabilecek fiziksel ve psikolojik değişimler
 2. Hamilelikte beslenme
 3. Hamilelikte egzersiz ve spor
 4. Hamilelikte eşler arasındaki ilişki
 5. Çoğul gebelikler
 6. Bebekle iletişim
 7. Bebek odasının ve ihtiyaçlarının hazırlanması
 8. Doğuma hazırlık
 9. Soluma egzersizleri ve ağrı kontrolü
 10. Erken doğum
 11. Prematüre bakımı
 12. Doğum ve sonrasında eşlerin yardımı
 13. Doğum sonrası lohusalık bakımı
 14. Emzirme
 15. Bebek bakımı (bez değiştirme, yatış şekilleri, gaz sorunlarını giderme, bebeğin ilk banyosu, göbek bağının bakımı, giyinme)
 16. Bebeğin güvenliği ve ilk yardım
 17. Bebeğin fiziksel ve sosyal gelişimi
 18. Çalışan annelerin yapması gerekenler
 19. Bebek ve oyun
 20. Bakıcı veya kreş seçimi

gibi konular işlenmektedir. Bu eğitimlere anne adaylarının yanı sıra babalar da eşlik ederek iyi bir ebeveyn olma yolunda ilk adımı atabilirler.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top