Connect with us

Sürekli geç kalan insanların daha başarılı olduklarını biliyor muydunuz?

Öne Çıkanlar

Sürekli geç kalan insanların daha başarılı olduklarını biliyor muydunuz?

Hepimizin sürekli geç kalan bir arkadaşı kesin vardır? Ya da o her zaman geç kalan arkadaş kesin bizizdir.

Şimdi ah sürekli geç kalan o sizinle hiç şaşırmayacağınız bir bilgi paylaşalım mı? Evet, bilim adamları bu sefer de der ki sürekli geç kalan insanlar hem daha başarılı olurmuş hem de daha uzun yaşarlarmış. 

Hadi bakalım, peki başka nasıl ortak özellikleri varmış görelim:) 

HAYAL GÜÇLERİ YÜKSEKTİR VE POZİTİFTİRLER

Son dönemlerde yapılan bir bilimsel araştırma, insanları sürekli geç kalmaya eğilimli hale getiren karakteristik özelliğin, aynı zamanda onların daha uzun yaşamasını ve daha üretken olmasını sağlayan karakteristik özellik ile büyük benzerlik taşıdığını gösteriyor.

Diana DeLonzor’un, ‘’Asla Tekrar Geç Kalma’’ kitabında yazdığı gibi, geç kalan insanlar karakteristik olarak daha optimistik bakış açısına sahipler ve hayal güçleri daha yüksektir.

STRESTEN UZAK DURDUKLARI İÇİN DAHA AZ HASTALANIRLAR

Stresin tüm vücut sağlığını ne kadar olumsuz yönde etkilediği bilim tarafından kanıtlanmış, bilindik bir hadisedir.  Sürekli geç kalan insanlar tipik olarak daha az streslidirler, daha az endişeli ve kaygılıdırlar. Geç kalan insanların bu karakteristik özelliği onların hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Örnek olarak, geç kalan insanların tansiyonu daha düşüktür ve kalple ile ilgili hastalıklara yakalanma şansları oldukça azdır. Ayrıca tansiyonu ideal formunda korumak, felç ve depresyon gibi yaşam sürenizi etkileyecek birçok hastalıktan insanları korur.

Harvard Medical Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, erken yaşlarda pozitif  bakış açısına sahip olan kişilerin, 15 – 40 yaşları arasında daha sağlıklı olduklarını göstermiştir.

OPTİMİST OLDUKLARI İÇİN BAŞARILIDIRLAR

Bir araştırmaya göre, pozitif bakış açısına sahip olan kişilerin mesleki hayatında daha başaralı oldukları kanıtlanmıştır. Dr.Linda Sapadin’e göre geç kalan kişilerin taşıdığı karakteristik özellik arkadaş çevresini rahatsız ederken, iş hayatında kıskanılacak bir başarıya dönüşüyor.

ZAMAN KAVRAMI

Son olarak anlaşılması önemli olan bir konu zaman kavramıdır. Geç kalmak her zaman kişinin suçu değildir, çünkü tamamen daha farklı zaman kavramına sahip olabilirler.  Bir grup bilim adamı, hırslı ve atik kişilerden oluşan A grubu ile, rahat ve yaratıcı olan B grubu bir araya getirerek, zamanın ne kadar geçtiğini sordular. Sonuç olarak B tipi gurubu averaj olarak 58 saniye cevabını verirken, A tipi gurubu averaj olarak 77 saniye cevabını verdiler. Aradaki 19 saniye farkı, birinin geç kalmasına yol açabilir.

Bir dahaki sefere geç kalan birini yargılamak için çok acele etmeyin, sizden daha mutlu, sağlıklı ve üretken olabilirler.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top