Connect with us

Toplu taşımada ayakta gitmemek için izlenecek stratejiler

Bizden Söylemesi

Toplu taşımada ayakta gitmemek için izlenecek stratejiler

Unutmayın ki para ve zaman tasarrufu yapmak için toplu taşımayı sadece siz tercih etmiyorsunuz. Her gün milyonlarca kişinin bindiği metro, metrobüs, tramvay, otobüs, marmaray gibi araçlarda hayatta kalmak ayrı bir sanat.

Peki özellikle İstanbul’da şoförden başka kimsenin oturma garantisinin olmadığı bu araçlarda ayakta gitmemek için ne yapmalı?

Kapının nereye geleceğini iyi gözlemleyin

Türkiye’de toplu taşıma kalabalığı yüzünden insanlar öyle bir evrim yaşadı ki, ülkemizin dışında herhangi bir yerde göremeyeceğiniz yetenekler ortaya çıktı. Nasıl ki vahşi dünyada güçlü güçsüzü yiyerek hayatta kalıyorsa, toplu taşıma dünyasında da araç kapısının açılacağı noktayı tespit edip oraya pusu kuran insanlar oturarak “survive” etme şansına sahip oluyorlar.

Yalnızca hedefe odaklanın

Unutmayın ki o kapı açıldığı zaman en medeni insan bile avına odaklanmış bir çıta gibi son sürat hedefe doğru koşacaktır. Bu durumda ortada kalmamak için içeri girer girmez bir koltuğu gözünüze kestirin ve ona oturun. Eğer “cam kenarı”, “kadın yanı”, “erkek yanı”, “kapıya yakın” gibi kriterleri düşünüp hareket etmeye çalışırsanız ayakta kalırsınız.

Evet, toplu taşımada çok düşünen değil, hızlı hareket eden oturur.

Kapıyı kullanarak arkanızdakileri bloke edin

Kendinizi kapılardan birinin denk geldiği yere oturacak şekilde konumlandırdıysanız, kapının açılmasıyla beraber elinizle kapıyı tutun ve bu sayede sizinle kapı arasına geçip sizden önce araca binme şansı olanları engelleyin.

Böylelikle araç içerisinde boş koltuk için mücadele edeceğiniz insan sayısını biraz da olsa düşürmüş olursunuz.

Rahatınıza düşkünseniz sadece kendinizi düşünün

Eğer toplu taşımada oturarak seyahat etmeyi her şeyden çok istiyorsanız yalnızca kendinizi düşünmek durumundasınız. Yanınızda sevgiliniz, arkadaşınız, akrabanız her kim varsa onlarla yan yana ya da yakın konumda oturacağınız bir yer aramaya çalışmayın.

Kendiniz için boş bir koltuğu gözünüze kestirdikten sonra gidin ve ona oturun.

Rakibinizi uyandırmayın

Eğer toplu taşıma aracına bindiyseniz ve ayakta kaldıysanız yapmanız gereken şey, en erken kalkacak yolcuyu tespit edip onun yerine çöreklenmekten geçiyor. Ama tabi ineceğini anladığınız bir yolcunun koltuğuna konsantre olup orayı dikizlemeye başlarsanız, ayakta bekleyen diğer rakiplerinizi de uyandırmış olursunuz.

Bu durumda mevzuyu çaktıktan sonra sanki ölene kadar ayakta gitmeye razıymışsınız gibi relax hareketler sergileyin ki diğerleri de hedefe odaklanmasın.

Bir önceki seferi yakalamaya çalışın

Nedendir bilinmez ama 07.00, 07.30, 08.00, 08.30 otobüsleri her zaman en yoğun kalabalığın gözlemlendiği araçlar oluyor. Rahatınıza düşkünseniz ve mücadeleye girmek istemiyorsanız saat başına ya da ortasına denk gelmeyen otobüslere binmeye çalışın.

Tabi bu durum ne yazık ki sadece ilk durağa yakın konumda oturanlar için geçerli.

Durak analizini iyi yapın

Özellikle metro, metrobüs ve tramvay gibi araçlarda hangi durakta araca bindiğiniz çok önemli. Topkapı – Mescidi Selam hattından örnek vermek gerekirse; bu hat üzerindeki Şehitlik durağı, Edirnekapı metrobüs durağı ile aktarma imkanına sahip olduğu için büyük bir yoğunluk gözlemleyebilirsiniz. Ama aynı hat üzerinde Topkapı metrobüs istasyonundan da bu tramvay hattına aktarma yapmak mümkündür.

Şehitlik’ten araca binmek yerine Topkapı’dan aktarma yapmayı tercih ederseniz ilk duraktan bindiğiniz için kesinlikle oturabilirsiniz. Bu felsefeyi diğer hatlar için de uygulayabilirsiniz.

Durağı bir bütün olarak görün

Özellikle metrobüs kullananların yaptığı en büyük hatalardan birisi, durağın ilk sırasındaki araç için bekleme pozisyonu almak oluyor. Ama durağa aynı anda 3 – 4 metrobüs girdiği de oluyor. Bu durumda ilk sırada girecek olan metrobüsün her zaman daha kalabalık olduğunu ve durak içerisinde o metrobüs için daha fazla insanın pusuya yattığını düşünürsek, ikinci sıradaki metrobüsün orta kapısı için pusu kurmak son derece mantıklı bir seçim olacak. 

Şunu da söyleyelim: Ayakta kalmamanız için verdiğimiz bu taktikleri kullanarak oturduğunuz koltukta seyahat ederken yaşlı, gazi, hamile, hasta ve engelli yolculara yerinizi seve seve vereceğinizi, uyuyor taklidi yapmayacağınızı, çünkü sizlerin çok iyi insanlar olduğunuzu biliyoruz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top