Connect with us

Boğazda Balık Tutulacak En Güzel Yerler

Genel

Boğazda Balık Tutulacak En Güzel Yerler

İstanbul’da yapılacak birçok güzel aktivite var tabii ki. Eğer vaktiniz çoksa, bu şehirde sıkılmanıza imkan yok diyebiliriz. Gezilecek birçok müze, tarihi yapılar, birbirinden ihtişamlı saraylar, meşhur çarşılar, pazarlar, görkemli camiiler, çok sayıda konser, tiyatro etkinlikleri, sahil yürüyüşleri ve pek tabii leziz yemekler yiyebileceğiniz meşhur restoranlar. Ama bunların haricinde keyifli bir şey daha var: Boğazda balık tutmak!

Hem oltanızı atıp sakin bir şekilde düşüncelere dalabileceğiniz, hem de eğer başarılı olursanız (bu amatörler için geçerli bir söz tabi) karnınızı doyurabileceğiniz güzel bir alternatif balık tutmak. İstanbul’da bunun için de birçok farklı yer mevcut.

Çünkü alt ve üst akıntılardan dolayı oksijenin en bol olduğu bölge olan İstanbul Boğazı, balık açısından oldukça zengin.

Şimdiye kadar balık tutmayı hiç denemediyseniz ve bu sefer Boğaz’da balık yemek yerine, yemeğinizi kendiniz yakalamaya karar verdiyseniz eğer, işte sizin için balıkçılar tarafından en çok tercih edilen, bereketi bol sular!

Galata

Balık tutmak deyince ilk akla gelen yer çoğu insan için herhalde Galata’dır. Profesyonelinden amatörüne kadar çok sayıda insan burada atar oltasını her gün. Bu kadar popüler olunca yer bulmak da bir hayli zor tabii. Özellikle de hafta sonları. Eğer ben Galata’da balık tutmak istiyorum diyorsanız, sabahın erken saatlerinde gelerek kendinize yer kapmanız gerektiğini de belirtelim. Ayrıca duyduğumuz kadarıyla Marmara tarafı balık açısından daha bereketliymiş.

Bebek Akıntıburnu

Burası boğazın dönüş noktası ve en dar yeri, olta balıkçılarının da yoğun olarak tercih ettikleri bir av bölgesidir. Balıkların göç sırasında uğradıkları bir duraktır burası, yani av çoktur. Başta istavrit olmak üzere, lüfer, çinekop, sardalya, yaz aylarında ise zargana tutabilirsiniz. Şubat – Mart ayları ise en verimsiz zamanlarıdır. Ayrıca burada daha geniş ve rahat bir alanda oltanızı atabilirsiniz. Galata gibi kalabalık ve dar bir alanınız olsun istemiyorsanız, Bebek iyi bir seçenek.

Sarayburnu

Sarayburnu avlak yeri de sıkça tercih edilen yerlerden birisi. Yalnız burada balık tutacaksanız eğer, sahil kayalık olduğundan fırlatma olta kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu bölgede bol bulunan balıklar ise; istavrit, çinekop, palamut ve uskumru. Ayrıca Sarayburnu sahili ailenizle de gelebileceğiniz bir yer.

Kuleli

Kuleli Askeri Lisesi önü boğazın en bereketli yerlerinden birisi ve hayli revaçta olan bir bölge. Burada yılın 12 ayı istavrit avlayabilirsiniz. Ekim ve Nisan ayları arasında ise çinekop çıkıyor. Bir tarafında parkın da bulunduğu bölge, piknik yapmaya gelen ailelerce de tercih ediliyor. Ayrıca etrafta çay kahve satan seyyar satıcılar ve büfeler de bulunuyor.

Karaköy

Karaköy; cafe, bar ve restoran açısından popüler olduğu gibi balık tutanların da tercih ettiği bir yer. En çok tutulan balıklar ise çinekop, kıraça ve izmarit. Aynı zamanda etrafta olta ve balık av malzemeleri satan birçok dükkan bulunuyor.

Tuzla-Kadıköy

Bu hat boyunca her yerde olmasa da belli bölgelerde balık tutmak mümkün. Tuzla Güzelyalı sahilinde, Pendik ve Kartal’da olta atabilirsiniz. Yalnız Kartal sahili her ne kadar güzel ve sakin bir alan olsa da balık açısından çok da yoğun bir yer değildir. Burada avlayabileceğiniz balıklar ispari, izmarit ve mezgit. Kefal avı da sıklıkla yapılıyor. Pendik’te ise izmarit, zargana, kefal, akşam 9’dan sonra kırlangıç da yakalayabilirsiniz. Tuzla Güzelyalı sahilinde ise yine istavrit ve mezgit, akşam da eşkina bulabilirsiniz.

Kandilli-Vaniköy

Listemizin sonuna geldik. Anadolu yakasında bulunan bu bölgeler boğazın dar kısmında yer alır. Böylelikle göç zamanı yanaşan balıkları yakalamak açısından avantaj sunarlar. Vaniköy’de Eylül sonrası, av açısından yoğun olur. Bolca istavrit, çinekop ve sarı kanat bulabilirsiniz. Zaman zaman da levrek. Ocak-Şubat-Mart ayları ise en verimsiz olduğu zamanlardır. Kandilli için de aynı şeyler geçerlidir. Ancak daha sakin bir şekilde balığınızı tutmak isterseniz Kandilli’yi tercih edebilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top