Connect with us

Türk ve Dünya Siyasetinin En Renkli 5 İsmi

Ordan Burdan

Türk ve Dünya Siyasetinin En Renkli 5 İsmi

BILL CLINTON

Monica Lewinsky skandalı ile hem dünya hem de Amerika siyasi tarihine damga vuran Amerikan Başkanı. Skandal kadar önce tüm olanları yalanlaması daha sonra ise yalanlamaktan daha beter şekilde kabul edip üstünü kapamaya çalışması ile tüm dünya basınının eğlenceli anlar geçirmesine sebep olmuştur.

KAMER GENÇ

Kamer Genç, dilini tutmamasıyla biliniyor, söylentilere göre gelirinin büyük bir kısmı tazminat davalarına gidiyordu; ama bu Kamer Genç’i söylemek istediğini söylemekten hiçbir zaman vazgeçirmiyordu. Zaman zaman herkesin diline pelesenk olan gaflara imza atsa da en hatırlarda kalır sözü, çiçekleri sulamaya gidişiydi. Bir de tabi devamlı yanlış söylenen atasözlerinin ve mecliste yaptığı hepsi birbirinden olaylı protestolarının Türk siyasetinin en renkli siması olarak anılmasında payı büyük.

JOSE MUJICA

Uruguay’ın efsane lideri olarak tanıdığımız Jose Mujica ya da Dünya basınının ona verdiği lakapla “en yoksul başkan”. Gelirinin %90’nını hayır kurumlarına bağışladığı ve asgari ücretle geçindiği için bu lakabı alan Jose Mujica ’87 model vosvosu ile başkanlık sarayı yerine bir çiftlikte yaşıyor.

Tüm bu özellikleri ile sadece Uruguaylılar arasında değil tüm dünyada sempati toplayan devlet başkanından ziyade yaşlı tonton bir dedeye benzeyen bu adam, özellikle resmi görüşmelerde takındığı rahat tavırları ile renkli bir kişilik olduğunu kanıtlıyor. Takım elbiseli, kravatlı siyasetçilerin yanında kısa pantolonu, yakası açık gömleği ve ayağında sandaletiyle birazdan balık tutmaya gidecekmiş gibi gözüküyor. Neredeyse siyah-beyaz sıkıcılığında olan siyaset dünyasına onun gibi renkli daha çok isim lazım!

MELİH GÖKÇEK

Melih Gökçek deyince söyle bir adım geri çekilip, sosyal medyanın silahşorunun önünde saygıyla eğiliyoruz. Türk siyasetinin twitter fenomeni, Transformers’ın, Jurassic Park’ın fahri sponsoru, Micky ve Minnie Mouse’un vaftiz babası, karşınızda Melih Gökçek… Hangi sürrealist fikrini anlatsak, hangi marjinal olayını dillendirsek bilemedik ama sadece twitteri açtığımızda tüm içtenliği ve trollenme yeteneği ile orada bizim için olduğunu bilmek bile içimizi rahatlatmaya yetiyor da artıyor…

TANSU ÇİLLER

En uzun gaf listesine sahip siyasetçi desek yanlış olmaz. Mübarek şeker kurban bayramları kutlu olsun mesajlarından, hiçbir zaman gittiği ili doğru söyleyememesine, halkın içinden gözükmek için bilmediği yöresel sözcükleri kullanmaya kadar giden oldukça eğlenceli bir listesi var Tansu Çiller’in.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top