Connect with us

Türk Spor Tarihinde Bizi Sokaklara Döken Başarılar

Yaşam

Türk Spor Tarihinde Bizi Sokaklara Döken Başarılar

Türk spor tarihinde bizi sokaklara döken başarılardan sadece birkaçını sizler için sıraladık. 

GALATASARAY’IN UEFA KUPASI VE SÜPER KUPA MACERASI

Futbol tarihimizin en parlak anları, sene 2000 Galatasaray Arsenal’i 4-1 mağlup ederek UEFA kupasını kaldırıyor ve hemen arkasından Real Madrid’i 2-1 yenerek Süper Kupa’yı kaldırarak sadece Galatasaray’ı değil, tüm Türkiye’yi gururlandırmış oluyor. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray demeden tüm Türk halkı tek yürek olmuş ve Galatasaray’ın başarısını milli başarımız kadar desteklemiştir.

FUTBOL MİLLİ TAKIMI DÜNYA 3.LÜĞÜ

Futbol tarihine adımızı altın harflerle yazdırmaya devam ettiğimiz seneler, daha Galatasaray’ın uluslar arası platformdaki başarısının gururu tazeliğini korurken, 2002 yılında FIFA Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazanıyoruz, Şenol Güneşli milli takımın efsane kadrosu hala herkesin dilinde, sadece finallere kalınması bile hepimizi sokaklara dökmeye yetiyor. Okullarda derslerin bile yapılmadığı herkesin full konsantrasyon maçları izlediği bir dönemdi. Çeyrek finalde, İlhan Mansız altın golü ile fileleri şenlendirirken bizim de yüreklerimizi şenlendirdi. 3.lük maçında Hakan Şükür’ün 12.saniyede attığı gol ile Dünya Kupası tarihinde atılan en erken gol olarak tarihe geçmiş olduk, Güney Kore’yi yenip 3.lüğü aldığımız maçtaki harika dostluk örnekleri ile de aynı zamanda Fair Play ödülünü de alıp herkesi bir kez daha gururlandırdık.

NAİM SÜLEYMANOĞLU

Naim Süleymanoğlu ya da ona verilen isimle “Cep Herkülü”, halter alanında kırdığı 45 ten fazla dünya rekoru ile o bir yaşayan efsane ve Türkiye’nin gurur kaynağı, olimpiyatlardaki gülen yüzümüz… İlk dünya rekorunu kırdığında 15 yaşında olan Naim Süleymanoğlu, başarılara doymadı ve kariyerine pek çok dünya rekorunun yanında sayısız madalya da sığdırdı. Onun başarılarını kendi oğlumuzun, kardeşimizin, abimizin başarısı saydık, o halterin altından başarıyla kalktığı her sefer için yüreklerimizde bir yer daha edindi.

12 DEV ADAM

Athena’nın milli basketbol takımımız için yaptığı bu şarkıyı hala duyduğumuzda bile tüylerimiz diken diken oluyor. 2010 yılında ev sahipliğini yaptığımız Dünya Şampiyonasına 8’de 8 yaparak finale yükselen ayyıldızlı takımımız Dünya 2.liğini alarak hepimizi gururlandırmıştır. Evlerde, sokaklarda, stadda her yerde “Uh-ah Dev Adam! 12 Dev Adam!” marşı yankılanıyordu.

FENERBAHÇE EUROLİG

Ve hepimizin tek yürek olduğu çok yakın bir zaferden daha bahsedelim, dün gece nefesler tutuldu ve herkes Fenerbahçe basketbol takımının Eurolig galibiyeti için tek bir dilekte buluştu. Ve gecenin sonunda kazanan Fenerbahçe olsa da sevinen Türkiye oldu.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top