Connect with us

Ebebek’den Yeni Geo özellik

Öne Çıkanlar

Ebebek’den Yeni Geo özellik

Ebebek’den Yeni Geo özellik

Gün geçmiyor ki teknoloji ve insan hayatı iç içe girmesin. Teknolojinin ve özellikle dijital reklamcılığın 10 yılı aşkın sürede en etkin pazarlama yöntemi olduğu aşikar olmakla birlikte, firmalar da git gide teknolojiyi ve yeni yeni reklam modellerini insan hayatının merkezine koymaya başlıyor.

Türkiye’nin önde gelen perakende şirketlerinden olan Ebebek, son dönemde yaptığı yenilikçi pazarlama çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Hem dijital platformlarda bulunan Ebebek, hem de mağazalarıyla müşterilerine hizmet vermekte olup, son çalışmasında bu iki deneyimi birbiriyle daha entegre hale getirmiş gibi görünüyor.

Ebebek kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya gün ve gün devam ediyor. Online reklamların ve online ortamların gündelik insan hayatının merkezi haline gelmeye başladığı dünyada, her ne kadar kullanıcılar e-ticaret siteleri üzerinden sipariş vermeyi bir alışkanlık haline getirdiyse bile, hala fiziksel mağazalarımıza giderek gördüğü ürünü alma eğiliminde olan kullanıcıların sayısını da bir hayli fazladır. Ebebek de websitesi ve mobil uygulaması üzerinden belirli ürünleri inceleyip sepetine ekleyen kullanıcıların, izin vermeleri halinde telefonlarının konumlarını tespit ederek en yakın mağazaya bu kullanıcıları yönlendirmek için uygulama içi bildirimler göndermeye başladı. Bir süre sonra, sepete eklenen ürünlerin satışa dönüşme oranında ciddi bir şekilde artış olduğunu belirttiler.

E-bebek’de çalışmakta olan Uzman Web Analyst Sabri Volkan Otabaş’a sorduğumuzda ise konuyu şu şekilde özetledi. “e-bebek’in çok önemli gelir kaynağı olan websitesi ve mobil uygulamaların performanslarını arttırmak için çalışmalarımızı sürdürürken, ücretli reklamlar sonucunda elde ettiğimiz websitesi kullanıcılarının ne kadarının gerçek mağazalarımıza yöneldiğini merak ettik. Eğer bu veriyi elde edebilirsek, bu kullanıcıları verilerini kullanmamıza izin verdikleri durumda tekrar websitesi kullanıcısı yapıp mağazalarımıza gitme derdinden kurtarabileceğimizi düşündük. Hem bu sayede online ortamlardaki aktifliğimiz artacaktı hem de offline mağazalarımızdaki operasyon yükümüz azalacaktı. Biz de ilk olarak bunun nasıl ölçülebileceğini araştırmaya başladık. Google Analytics 360(premium) ve kullanıcı id’si kullanarak mağazadaki yazarkasalara yaptığımız entegrasyon(Measurement Protocol Entegrasyonu) ile birlikte kullanıcılar satın alım gerçekleştirdiğinde telefon numaraları veya emailleri üzerinden elde ettiğimiz şifrelenmiş ID’leri satın alınan ürün bilgileriyle birlikte Google Analytics’e gönderdik. Aynı şekilde websitesine gelmiş kullanıcı da eğer giriş yap özelliğini kullandıysa ve aynı email veya telefon numarası ile giriş yaptıysa, bu bilgileri de Google Analytics’e aynı formatta gönderdik. Bu sayede kullanıcı id’leri üzerinden komple bir akış çıkartmış olduk..

Tüm bu işlemleri yaparken teknolojinin en son geldiği noktalardan faydalandıkları ve yasal şartlar altında kullanıcılarından izinler aldıkları da aşikardır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top