Connect with us

YükselenYıldız: Çince

Ordan Burdan

YükselenYıldız: Çince

Evrensel dil dendiği zaman çoğu insanın aklında aynı kelime belirir: İngilizce. Oysa artık gerçek bundan biraz daha farklı. Evet, İngilizce dünyada en yaygın olarak konuşulan dil, fakat en çok konuşulan dil Çince.

Birleşmiş Milletler’in resmi dillerinden biri olan Çince’nin son yıllarda bu kadar rağbet görmesinin altında ise ekonomik nedenleri bulabiliriz.

Dünyadaki ticari ilişkilere baktığımız zaman, bu ilişkilerde Çin’in önemli bir etken olduğunu görebiliriz. Doğallığında birçok ülke Çin ile ticari ilişkiler geliştiriyor.

Bu ülkelerin en önemlilerinden biri de Türkiye.

Özellikle geçtiğimiz yıl iki ülkenin medya grupları arasında iş birliği anlaşmaları yapılırken, 2017-2020 yıllarına ilişkin Kültürel Değişim Programı anlaşmaları imzalandı. Bu da demek oluyor ki iş ilişkileri daha da yükselecek. Burada Çince’nin önemi devreye giriyor.

Son dönemde genç beyinlerin yurt dışı tercihlerinin Avrupa ülkelerinden çok Çin’e yöneldiği görülüyor. Üniversite mezunları ise dil tercihleri arasına İngilizce’den sonra Çince’yi ekliyorlar. Çünkü bir öz geçmişin üzerinde, yabancı dil bölümünde Çince’nin yazması ekstra bir avantaj sağlıyor.

Peki Çince öğrenmek kolay mı?

Yazı karakterleri harflerden değil de çeşitli sembollerden oluştuğu için birçok insanın ilk bakışta gözünü korkutabiliyor elbette. Fakat dünyadaki her beş kişiden birinin konuştuğu bu dil sanıldığının aksine çok kısa sürede öğrenilebiliyor. Çince’nin 3500 yıllık bir tarihi olduğunu da var sayarsak aslında kadim diller arasında olduğunu söyleyebiliriz. Her sembolün bir kelimeye veya ifadeye eş değer olduğu bu dili öğrenmek aynı zamanda o kültüre dair de bir fikir edinmeyi ve farklı bir bakış açısı geliştirmeyi sağlayacaktır.

Tüm bu özellikleri bir arada değerlendirdiğimiz zaman, Çince hem bilim insanları hem de çalışanlar için çok önemli bir yerde duruyor. Geçmişi ve geleceğiyle ilgi görmeyi fazlasıyla hak eden bu dilin üzerine her alandan insanın daha fazla eğilmesi bir gereklilik olarak karşımızda duruyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Ordan Burdan

To Top