Connect with us

Alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Ediyorsunuz - BiTutamFikir
Fotograf: Shutterstock

Bizden Söylemesi

Alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Alışveriş yaparken, anlık heyecanlar size ve ev ekonominize zarar verebilir. Doğru bir alışveriş için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Keyifli okumalar…

Alışveriş yapmak zaten keyifli bir aktivite, bu keyfi mantık çerçevesinde sürdürmenin ise hem sana hem de ailene uzun soluklu fayda sağlayacağı ise aşikar..
İstek ve ihtiyaçların her geçen gün artıyor. Daha önceden hayatında hiçbir yeri olmayan, getirdiği kolaylığın ve sağladığı faydaların farkında bile olmadığın, lüks mü ihtiyaç mı olduklarına karar vermekte zorlanılan çeşitli alet ve eşyalar hayatına ve hayatımıza dahil olmaya devam ediyor.

Almak istediklerine gerçekten ihtiyacın var mı? Yoksa farkında olmadığımız anlarda bile insanları satın almaya teşvik eden reklamların veya diğer çevresel faktörlerin etkisiyle hareket ederek ihtiyacın olmayan, bir müddet sonra kenara atacağın, sana gereken faydayı sağlamayacak bir şey alarak paranı sokağa mı atmış olacaksın?

Alışveriş kararı almadan önce kendi kendine bazı sorular sorabilirsin.

Bu tür sorulara vereceğin samimi cevaplar harcamalarını dengede tutman, alın teri dökerek kazandıklarını akılcı bir şekilde harcaman açısından oldukça yararlı olacaktır.

Gerekenden daha fazla para harcaman için her an çevrende dönüp dolaşan satın alma teşviklerine, aceleye getirilmelere bir karşı hamlede bulunarak tasarruf yapmana olanak sağlayacak şekilde alışveriş yapmak için bir dost tavsiyesi ister misin?

  • Almak istediğin ürünün senin için lüks mü, gelip geçici bir istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğuna karar verirsen gereksiz harcamalarından kurtulabilirsin.
  • Alışverişe çıkmadan önce bütçenin sınırlarını belirlemek planladığından daha fazla alışveriş yapmaman açısından faydalı olacaktır.
  • Hazırlayacağın alışveriş listeleri ihtiyaçlarının dışına çıkmaman açısından oldukça faydalı olacaktır.
  • Fiyatlar hakkında yapacağın ön hazırlık hem bütçeni hem de alışveriş listesini belirlemek açısından şekillendirici bir faktör olacak, ayrıca sana zaman kazandıracaktır.
  • Fiyat karşılaştırmaları yaparak aynı ürünü veya aynı faydayı sağlayacak bir başka ürünün muadilini daha ucuza bulabilirsin. Hiç kimse almış olduğu bir ürünün aynısını başka bir yerde daha ucuza satıldığını görmek istemez değil mi?
  • Eğer almak istediğin bir ürün senin için acil değilse satın alma kararı vermeden önce biraz daha beklemek en iyisi. Firmaların belirli periyodlarla uyguladıkları indirim günlerini, sezon sonlarını bekleyerek aynı ürüne çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsin.
  • Daha dayanıklı bir ürüne biraz daha fazla para vermektense en ucuz olanı alıp karlı bir alışveriş yaptığını düşünürken zararlı çıkabilirsin. 5 lira verip 2 ay sonra kullanamayacağın bir ürünü satın almaktansa 7 liraya aldığın daha kaliteli bir ürünü uzun zaman kullanabilir orta vadede daha kazançlı çıkarsın.
  • Eğer satın almak istediğin ürün belirlemiş olduğun bütçene uymuyorsa benzer ama daha az pahalı alternatifler üzerine düşünebilirsin.

Bu öneriler sana aşırı tutumlu bir davranış şekli olarak görünebilir belki ama bu sayede büyük fedakârlıklar yapmadan büyük bir tasarruf elde edebilirsin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top