Connect with us

Avrupa’da Klasik Müzik Keyfi

Kültür & Sanat

Avrupa’da Klasik Müzik Keyfi

Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde düzenlenen, bağlama virtüözü Ahmet Koç ve ona Türk Oda Orkestrasıyla eşlik eden dünyaca ünlü orkestra şefi Betin Güneş’in “Köprü ve Ötesi” klaisk müzik konserleri Paris, Roma ve Viyana’da Avrupalı müzikseverlerin beğenisini topladı.

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak amacıyla dünya genelinde 157 irtibat noktası bulunan Yunus Emre Enstitüsü bir konser serisi başlattı. Avrupa’nın kültür başkentleri Paris, Roma ve Viyana’da “Köprü ve Ötesi” projesi kapsamında konser serisi gerçekleştirildi. Konserler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde düzenlendi. 7 Ocak’ta Paris’te başlayan ‘Köprü ve Ötesi’ klaisk müzik konser serisi, 12 Ocak’ta Romalı ve 14 Ocak’ta Viyanalı müzikseverlerle buluştu. Klasik müzik konser serisi ayrıca dünya üzerinde kültürel etkileşime de katkı sağlamış oldu.

Paris’te Türk müziği şöleni…

Paris’in ünlü mekanlarından Alhambra konser salonunda gerçekleşen “Köprü ve Ötesi” konser serisinde, bağlamasıyla ezgilere can veren ünlü bağlama virtüözü Ahmet Koç’a ve ona Türk Oda Orkestrasıyla eşlik eden dünyaca ünlü Türk orkestra şefi Betin Güneş’e ilgi büyüktü. Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye Cumhuriyeti Paris Konsolosu Ayberk Altunal, Val d’Oise Milletvekili Jean-Françoise Mancel ve eşi Brigitte Mancel gibi önemli isimler yer aldı. Konsere diplomatlardan, akademisyenlere, iş dünyasından Türk ve Fransız STK temsilcilerine kadar 300’e yakın müziksever ilgi gösterdi.

Roma ve Viyana’da klasik müzikle Türk halk müziğinin sinerjisi…

Viyana Borromäus Salonu’nda gerçekleşen konsere T.C. Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım, T.C. Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, T.C. Viyana Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Mustafa Kemal Basa, T.C. İçişleri Müşaviri Ali Türedi ve T.C. Viyana Askeri Ataşesi Albay Abdulkadir Aktura‘nın yanı sıra birçok Türk ve yabancı misyon temsilcileri ve müzikseverler katıldı.

Bağlama virtüözü Ahmet Koç’un, Şef Betin Güneş’in yönettiği Türk Oda Orkestrası ile gerçekleştirdiği konserde soprano Janet Şahin ve tenor Hakan Aysev’de yer aldı. Yaklaşık 2 saat süren ve yoğun katılımla gerçekleştirilen konserde Beethoven, Mozart, Schubert gibi ünlü bestecilerin eserleri “bağlama” eşliğinde icra edildi. Ayrıca Yunus Emre, Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Aşık Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş gibi Türk halk müziğinin değerli ozan ve sanatçılarının eserleri Klasik Batı Müziği enstrümanları ve bağlama eşliğinde Viyanalılara unutulmaz anlar yaşattı.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top