Connect with us

Balıkesir’de Bir Deplasman Hikayesi

Balıkesir'de Bir Deplasman Hikayesi

Ordan Burdan

Balıkesir’de Bir Deplasman Hikayesi

Deplasman ruhunu her zaman çok sevmişimdir. Kendim de gitmeye başlayınca anladım ki spor ve sporcu sevgisi insana her şeyi yaptırır. 2016’nın Mayıs ayında Balıkesir’e BEST – Acıbadem Üniversitesi maçını izlemeye gittim. Hem de tek başıma. Nasıl geçtiğini merak edenler ve “ben de Balıkesir’e maça gitmek istiyorum” diyenler için anlatıyorum. “Bana maçın hikayesini değil, deplasmanın hikayesini anlat” diyenleri buradan, “her ikisini de merak ediyorum” diyenleri buradan alalım. Keyifli okumalar ?

 

Maçın hikayesi

Acıbadem Üniversitesi veteranlardan oluşan güzel bir ekip kurarak başladı TBL mücadelesine. Bir önceki sene şampiyon olarak yükseldikleri TBL’ye yine şampiyon olarak veda etmek, Süper Lig’e yükselmek tek hedefti. Kadroya baktığınızda oldukça mümkün görünen bu hedef Orhun Ene’nin TOFAŞ’ı uçurmasıyla şampiyon olarak olmasa da Süper Lig’e çıkabilmek olarak evrilmişti.

Her şey çok güzel başladı sezonda. Ben o sıralarda yurtdışındaydım ve sezonun ilk 3 ayını uzaktan takip edebildim. Alp Bayramoğlu’nun Acıbadem’i TOFAŞ’tan hemen sonra 2. sıradaydı ve işler yolunda gidiyordu. Acıbadem önüne gelen takımı süpürüyordu. Sakatlıklar başladı sonra, hemen arkasından da sürpriz mağlubiyetler. Benim de artık hem ülkeye hem de salonlara dönme vaktim gelmişti ve devre bitmeden son iki – üç maça yetiştim.

Çok uzatmadan bu deplasmanımın hikayesine geçmenin vakti geldi sanırım artık. Sezon sonunda Acıbadem ikinci olarak önce çeyrek finallere yükseldi. Çeyrek finallerde Akhisar Socar’a acımadan yarı finale adlarını yazdırdılar. İşte işler de tam bu noktada karıştı. Öyleydi böyleydi derken sakatlıklarla ek yük taşımaya başlayan kadro artık yavaştan yorulma sinyalleri veriyordu. Bu turdaki rakip BEST Balıkesir 6. olarak oynamaya hak kazandığı çeyrek finallerde Denizli’ye acı bir sürpriz yaşatmıştı. Çok formdalardı ve arkalarında ciddi bir seyirci desteği vardı. Benim inancım tamdı, sezonun son maçını BEST ile yapmıştık ve çok rahat farka gitmiştik. Yine öyle olacak diyordum ki… Olmadı.

BEST ilk maçı evimizde vura kıra aldı. Biz de gerekli direnci gösteremeyince ev sahibi avantajını kaybettik. İkinci maçın önemi büyüktü. Onun hikayesini başka bir yazıda anlatacağım ama mucizelerle ve koyduğumuz dirençle ikinci maçı alıp seriyi Balıkesir’e götürdük. Balıkesir’deki ilk maç büyük seyirci desteği ve çok net bir skorla BEST’e gitti. Televizyon başında tırnaklarımı yerken kafama koymuştum: ikinci maça Balıkesir’deydim. Ya tamam ya devam diyeceğimiz maçı kaçıramazdım. Hemen bilgisayar başına koştum ve deplasman maceram başladı ?

 

 

Deplasmanın hikayesi

Balıkesir’e gitmek için pek çok yol var. Ben yalnız olacağım için en kısa ve güvenli yolu tercih etmek istedim. İDO feribotuyla 2 saat süren bir yolculukla Bandırma’ya vardım. Bandırma’dan Balıkesir’in köklü otobüs firması olan Balıkesir Uludağ Turizm ile Balıkesir’e 1 buçuk saat süren bir yolculuk yaptım ve Balıkesir otogarına vardım. Hayatımda yaptığım en rahat otobüs yolculuğuydu. İstanbul’dan Balıkesir’e gitmek isteyenlere tavsiye ederim.

Bandırma yolu

 

Maça kadar olan vaktimi değerlendirmek için plan yapmıştım tabi ki. Mayıs ayında havası güzeldi ancak gezerken güneşi tercih etmiyorsanız biraz bunalabilirsiniz. Biraz erken vardığım ve günlerden Pazar olduğu için şehrin gündeminde maçtan başka pek bir şey yoktu açıkçası. Onlar için Süper Lig’e yükselme maçı olduğu için o gün yapılacak tek şeyin maça gitmek olduğuna karar vermiş gibiydi şehir. Valiliğin önünden başladım Balıkesir merkez turu yapmaya. Çarşının içlerine doğru her sokağa girip çıkarak gezmeye başladım. Dükkanların çoğu henüz kapalıydı ve etrafta sadece esnaf olduğunu tahmin ettiğim amcalar ve abiler vardı. Açıkçası çarşı içinde çok fazla ilgi çekici bir şey bulamadım. Gözlem yapmak isteyenler için birebir olabilir ama gezmek için olmadığı kesin ?

BEST - ACU Afiş

 

Bu arada merkezde her yer yürüme mesafesinde, hiç zorlanmadan tüm gün her yere yürüyerek ulaştım. Otogar ve merkez arasında Bandırma’da da Balıkesir’de de taksi kullandım. Taksi ücretleri Ankara’yla hemen hemen aynı yani çok ucuz değil ancak güvenilir. Hiç bir rahatsızlık duymadım. Bandırma İDO – Bandırma Otogar arası 25TL, Balıkesir Otogar – Balıkesir Merkez arası 30TL civarında tuttu.

 

Çarşı’dan sonra en meşhur eser olan Zağnos Paşa Camii‘ne yürüdüm. Şansıma tadilattaydı aşağıda da isyanımı görebilirsiniz ? Zağnos Paşa Camii 1461 yılında Zağnos Paşa tarafından külliye olarak yaptırılmış. Ancak şu an ayakta olan camii 1902 yılında yeniden inşa edilmiş hali. Atatürk’ün okuttuğu hutbesiyle de meşhur. Hutbe ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü güzel bir kaynak sunuyor burada. Tadilatta olduğu için ben gezemedim, tekrar yolum Balıkesir’e düşerse mutlaka gezeceğim.

 

Balıkesir yürüme turuma hem yemek hem maç molası vermem gerekiyordu artık. Gelmeden önce biliyordum ki Balıkesir’in eti çok meşhur. Gitmek için birkaç tane yer önerisi aldım ama yoğunluk açısından en rahat yiyebileceğim yerin Aker Mangal olduğunu öğrendim. Balıkesir Valiliği’nden çok kısa bir yürüşle ulaştım Aker’e. Kahvaltı servisi de olduğu için çok kalabalıktı ancak kendime bir yer bulabildim. Vaktim olmadığı için kahvaltılarını deneyemedim ama gördüğüm kadarıyla Balıkesir’liler uzun brunchlar için Aker’in çok zengin görünen kahvaltısını çok tercih ediyorlar.
 

Köfte söyledim meşhur Balıkesir köftesinden. Biraz geç de olsa ilk etapta 4 adet köfte geldi. Biraz bozuldum. Yemeye kıyamazken bir garson geldi ve sıcak ilavenizi getireyim mi dedi. Yani kibarca ye artık o 4 taneyi de devamı var dedi 🙂 Bir porsiyonda 8 adet Balıkesir Köftesi var. Açıkçası çok çok beğendiğimi söyleyemeceğim. Daha doğrusu o kadar adından söz ettirecek bir tadı yoktu. Bandırma’da yediğim köfte çok daha güzeldi diyebilirim. Köftelerin ardından meşhur peynir tatlısı ve çay ikram ettiler. Tatlıyla aram olmamasına rağmen peynir tatlısını çok beğendim. Aker, köftesiyle olmasa da sevimli işletmeciliğiyle tekrar uğrayabileceğim bir mekan oldu benim için ama bu sefer kahvaltıya olabilir.

Balıkesir Köftesi               

 

Maçtan önce eve götürmek için höşmerim almak istedim. Balıkesir’e kadar gelmişken almadan dönmek olmazdı. Pek çok satan yer var, ben Zaman Höşmerimlerini tercih ettim. Evde herkes de bayıldı. Tavsiye ederim, fiyatları da gayet uygun ve merkezde hemen her yerde şubeleri mevcut.

Zaman Höşmerimleri

 

Maç öncesi Balıkesir turizmimi bitirdim ve artık salona doğru yola koyuldum. Merkeze çok yakın olduğu için çok rahat yürüyerek 5 dakikada salona vardım. Maça daha 3 saat olmasına rağmen tüm Balıkesir salon önünde kuyruktaydı. Tek deplasman seyircisi olarak biraz korkmadım diyemeyeceğim ama Balıkesir’liler en ufak bir sorun yaşatmadılar bana sağolsunlar. Polis memurları ve salon görevlileri bana çok misafirperver davrandılar. Zaten seyircilerin hemen hepsi de sıcağa aldırış etmeden Süper Lig’e odaklanmışlardı ve rakip taraftarı görecek halde değillerdi.

Kurtdereli Spor Salonu ismini ünlü pehlivan Kurtdereli Mehmet‘ten alıyor. Bulgaristan’da doğup Balıkesir’de yaşayan pehlivan, cihan şampiyonu ünvanına sahip. Salon çok büyük bir salon değil ama TBL takımları için ideal. Balıkesir seyircisi salonu tamamiyle doldurduğunda biraz gürültülü ve sıcak bir ortam oldu. Bir ara nefes almakta bile zorlandım diyebilirim. Giriş çıkışlar da ülkemizdeki her küçük salonda olduğu gibi. Mükemmel değil ama girip çıkıyorsunuz işte alışığız biz değil mi kalabalık kapılara? ? Salonun giriş kapısının yanında bir kafeterya mevcut oldukça küçük ancak çay, kahve, su ve atıştırmalık ihtiyaçları giderilebilir. BEST Süper Lig’e çıktıktan sonra bu salon lig kriterlerine uymadığı için kullanamaz hale geldiler. Bu sebeple de şehrin 15 dakikalık dışına bir mesafeye 3500 kişilik yeni bir salon inşa ettiler. Yeni sezon maçlarını orada oynayacaklar. En yakın zamanda o salona da maç izlemeye gideceğim.

 

Gelelim maça… Acıbadem direnerek başladı maça ama BEST de kolay kolay bırakma niyetinde değildi. Adeta misafir takımın bir hatasını bekliyordu. Yakaladığı anda farkı açıp Süper Lig biletini almaya hazırdı. Acıbadem de biraz kırılgan ama istekli bir yapıda çıktığı için bu hatayı bulmaları son periyota kadar kolay olmadı. Son periyotta dönülmesi zor bir noktada kaçırdığımız birkaç kolay atış bize Süper Lig yolunu bu sezon için kapattı. Bir anda tüm salon sahaya indi ve Ankara havası çalmaya başladı. Biraz kafamız karışık tabi ülkecek 🙂BEST Balıkesir'in maskotu :)

 

BEST play-offlardaki mücadelesiyle büyük bir sürpriz yaptı. Bu sürpriz değildi diyenlere çok katılmıyorum açıkçası. Bana TOFAŞ’tan sonra Acıbadem çıkamazsa kim çıkar dediğinizde sayacağım ilk takım kesinlikle BEST değildi. Tabi ki Süper Lig’de farklı şehirlerden takımları destekliyorum. O yüzden Balıkesir ekibini tebrik ediyorum.

 

 

Maçtan sonra otobüs için biraz vaktim vardı. Planlarımda Yaylada AVM’yi de görmek vardı ama maçın sonucu bizim için kötü olunca biraz takımla kalmayı istedim ve salondan çıkmadım. O yüzden otobüs saatine kadar bir yere gitmedim ve Balıkesir maceram da böylece sona ermiş oldu. Salonun önünde taksi durağı olduğu için istediğiniz her yere onları kullanarak gidebilirsiniz. Genelde maçlar ve konserlerden sonra büyük sorundur ulaşım ama Balıkesir’de öyle bir sorun yok. Bir sonraki Balıkesir deplasmanında maç sonrası için de güzel planlar yapacağım ve Balıkesir’in akşamlarını da gözlemlemiş olacağım.
 

Sonuç: Balıkesir’de deplasmana gitmeye değecek bir şehir. Yolculuk yorucu değil, şehirde rahatsız edici hiç bir durum yok ve şehir içi ulaşım çok kolay. Yemekler güzel, pahalı bir yer değil, salon kolay yerde ve çevresi kötü değil. Gidebilirsiniz ?

 

Bu deplasmanın faturası:

  • İDO Yenikapı – Bandırma bileti: 45TL
  • Bandırma İskele – Bandırma Otogar taksi: 25TL
  • Bandırma – Balıkesir otobüs bileti: 15TL
  • Balıkesir Otogar – Balıkesir Merkez taksi: 30TL
  • Aker Mangal’da öğle yemeği: 15TL
  • Zaman Höşmerimleri 3 tane: 25TL
  • Balıkesir Merkez – Balıkesir Otogar taksi: 30TL
  • Balıkesir – İstanbul otobüs bileti: 60TL

Maç sonucu:

29.05.2016

BEST Balıkesir: 77

Acıbadem Üniversitesi: 71

 

Bir başka deplasman hikayesinde buluşmak üzere…

 

P.S.: Maç sonu tvde ben:

Continue Reading

Spora ve sanata düşkün Bilgisayar Mühendisi. Biraz çalışıp sıkıldıktan sonra kendi işini kurma hayali uğruna MBA yapıyor. Mümkün olan tüm Anadolu Efes maçlarına gidiyor, sevdiği konserleri, oyunları ve filmleri kaçırmıyor. Çok fazla da dizi izliyor. Sabah kalkar kalkmaz Spotify'ı açıyor. Ve geçmişte yaşasa ya bir Reşat Nuri Güntekin romanı döneminde ya da Zeki Müren döneminde olsun isterdi.

More in Ordan Burdan

To Top