Connect with us

Çocuk Tiyatroları Neden Önemli?

Kültür & Sanat

Çocuk Tiyatroları Neden Önemli?

Çocukların hangi yaşta olursa olsun, kendilerine uygun bir sanat dalı ile tanışması çok önemlidir. Resim, müzik, sinema, tiyatro, hangi sanat dalı olursa olsun bir çocuğa katacakları başka hiçbir yerde bulunamaz.

Tiyatro da böyledir; çocuklara kendilerini tanıma, duygularını anlatma, oyun oynama şansı verir.

ÇOCUK TİYATROLARI: KISA TARİH

İlk defa Uzak Doğu’da kendini gösteren çocuk tiyatroları; gölge ve kukla tiyatrolarından oluşuyordu. Uzak Doğu kültüründeki efsanelerden, destanlardan, mitolojik olaylardan beslenen eserlerin çocukların da ilgisini çektiği için ilk defa bu bölgelerde çocuk tiyatroları olduğu düşünülüyor. Daha sonra Avrupa ve Rusya’da çocuk tiyatroları için çalışmaya ve onlara öncelik vermeye başlamış.

ÇOCUK TİYATROLARI: ÖZELLİKLERİ

Çocuk tiyatroları, çocuklarla ilgili her konuda olduğu gibi titizlikle çalışılması gereken bir konu. Hem titizlik hem de bolca sevgi gerektiriyor. Biz de kısaca çocuk tiyatroları nasıl olmalı, hangi özellikleri taşımalı anlatmak istedik.

Çocuk oyunlarındaki karakterlerin özellikleri net olmalı, keskin hatlarla çizilmiş karakterler yer almalı. Tiyatro hem görsel hem de işitsel bir sanat dalı olsa da, çocuk tiyatrolarında çocukların dikkatini daha çok çekebilmek için müzik ve ritim unsurlarından daha fazla yararlanılabilir. Mecazi anlamlara kaçmadan, çocuklara hitap edecek kelimelerin kullanılmasına dikkat edilmeli. Neden sonuç ilişkisine dayalı bir hikaye örgüsü benimsenirse çocukların dikkati daha uzun sürecektir. Dekor da en az tiyatro oyunu kadar önemli bir etmen, hele ki konu çocuk tiyatrolarıysa daha da önem kazanıyor. Canlı, renkli fantastik öğeleri barındıran bir dekor uygun olacaktır.

Çocuk tiyatrolarında kuklalara ya da gölge oyunlarına yer verilmesi de çocuklar için dikkat çekici bir unsur olacaktır. Oyuncular da gerek sesleri, gerek mimikleri ile çocuk seyircilere yönelik performanslar sergilemelidir. Hikaye örgüsünde iyi karakterlerin kötüleri yeniyor olmasına ya da kahramaların her zaman sorunlardan kurtulmasının sağlanması gibi ana öğelere dikkat edilmelidir. Ve en önemlisi çocuk tiyatroları; mecburiyetten değil, severek, aşkla, tutkuyla yapılması gereken bir iştir. Çocuklarla ilgili her işte olduğu gibi çocuk tiyatrolarında da esas dikkat edilmesi gereken severek yapılan işin çocuklara yansımasının da öyle olacağının bilinmesidir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top