Connect with us

Don Kişot Operası Büyük Beğeni Topladı

Kültür & Sanat

Don Kişot Operası Büyük Beğeni Topladı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu seneki teması olan “idealizm” kavramı kapsamında akla ilk gelen figür: Don Kişot. İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı ve hiçbir dönemde güncelliğini yitirmeyen bu eserden esinlenilerek bestelenen Don Kişot Operası yoğun hazırlık sürecinin ardından, Türkiye’de ilk defa Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi.

Fransız oyun – roman yazarı Henri Cain’in librettosunu yazdığı, romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in son zamanlarında bestelediği Don Kişot Operası, dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüştü.

Seyircinin büyük ilgi gösterdiği Türkiye prömiyerinde eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle: İnsanlığın unuttuğu erdemlerin peşinde koşan , tutkulu gezgin şövalye Don Kişot, inandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazırdır. Don Kişot ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Kişot’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Kişot’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur: Gezgin Şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir… Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar….

Don Kişot Operası ile görünüşteki komedi ögelerinin ardında, insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri verilir.

Eseri Recep Ayyılmaz sahneye koyduğu, Zdravko Lazarov’un şefliğini yaptığı eserde Koro şefliği ise Paolo Villa’ya ait. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a , koreografi ise Beyhan Murphy’e ait.

Dulcinée rolünde Aylin Ateş , Özge Kalelioğlu, Deniz Likos; Don Kişot rolünde Suat Arıkan, Gökhan Ürben; Sancho rolünde N. Işık Belen, Umut Kosman; Pedro rolünde Begüm Karacasu; Garcias rolünde Banu Ergün, Funda Güllü; Rodriguez rolünde Can Reha Gün, Bahadır Özkoca ve Juan rolünde Zafer Çiftçi, Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Temsil Tarihleri:

22 Ocak Salı 20.00
23 Ocak Çarşamba 20.00
25 Ocak Cuma 20.00
26 Ocak Cumartesi 16.00
29 Ocak Salı 20.00
30 Ocak Çarşamba 20.00

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Kültür & Sanat

To Top